Ndėrtesa mė e lartė nė Gjermani shembet nga shqiptarėt (VIDEO)
Publikuar më 02.02.2014 | 19:59

Kompania gjermane “AWR-Abbruch” e vėllezėrve Viqa nga rrethi i Ferizajt ka bėrė nė orėt e paradites tė sė dielės shkatėrrimin e kontrolluar tė njėrės prej ndėrtesave mė tė larta nė Evropė.

Ėshtė fjala pėr ndėrtesėn 120 metra tė lartė tė selisė sė Universitetit tė Frankfurtit e njohur me emrin “Afe-Turm”, e cila ishte ndėrtuar nė vitin 1972.

Ky rrėnim ėshtė konsideruar si mė i madhi dhe mė spektakolari, qė ėshtė bėrė deri mė tani ndonjėherė nė Evropė. Operacioni bėhej aq mė i ndėrlikuar pėr faktin se fare pranė ndėrtesės,  gjenden ndėrtesa tė tjera banimi, stacione hekurudhore etj.

Pėr kėtė arsye ėshtė dashur tė evakuohet i gjithė perimetri prej 250 metrash nga vendi i shpėrthimit. Pastaj gjithēka ka shkuar sipas mėnyrės sė paraparė. Pas 9 sekondash, ndėrtesa gjigante nuk ekzistonte mė. Rreth 30 mijė kureshtarė e kanė ndjekur nga afėr kėtė spektakėl tė rrallė


Videot e fundit
9 Komente
fatosi
shqiptaret dallohen per te shkateruar per te prishur
drejtesia
Lajmet Gjermane thone qe ndertesa ishte 116 metra e larte, kurse shqipja thote 120.Mbas shume artikujve qe lexova nuk u permend qe firma viqa mundesoi shperthimin e nderteses. Sprengmeister Eduard Reisch hatte fast eine Tonne Sprengstoff verwendet, um den rund 50 000 Tonnen schweren Betonklotz in sich zusammensacken zu lassen.Pershendetje nga Frankfurt.
Gėzimi - Prishtinė
Le te kete me shume tregime te suksesshme te shqiptareve.
Nje pergjegjesi te tille te shembjes se nje godine kaq te larte organet pergjegjese gjermane nuk do t'ia kishte dhene çdo kujt!

Krenohemi me punen tuaj!
Pa Emër
Edhe kullat binake ne
Amerik i renuan shqiptaret
Bravo bravo
Muslija
Hej mos i kan pague amerikant keta mi prish kullat binaket se ato nuk jan prish nga nje avion po nga eksplozivi
beni ecen vet
Merkel tha qe da na japin statusin vet per ket pune
Ne radh te pare jane Kosovar e dyta po te kishte qene ndonje krim me siguri gazeta do ta kishte theksuar mire KOSOVARI VRET ECT...
Kushtrimi
I nderuari drejtesia,
shembjen e nderteses se larte prej 116 metrash e ka marre persiper firma e Ilmi Viqės nga Ferizaj i Kosoves, prandaj nuk ka nevoje te shkruani komente me gjelozi, vetem e vetem pse udheheqes i "Abbruch"firmes eshte nje shqiptar i Kosoves.

Nga komenti juaj shihet se ju jetoni ne Gjermani, pra e njihni gjuhen gjermane, prandaj ketu me poshte po e sjell ne menyre besnike nje informacion qe mora nga nje gazete gjermane lidhur me shembjen e nderteses ne fjale:

Ilmi Viqa, Geschaftsführer der Abbruchfirma AWR, betonte, die Wolke sei ungefahrlich. Das Unternehmen hatte das einst Asbest-haltige Gebaude entkernt. "Es war total schadstofffrei", versicherte Viqa.

Ja pra zoti "drejtesia" se kush ishte shefi i firmes qe e beri shembjen e nderteses 116 metra te larte?!

Ilmi Viqa, Geschaftsführer der Abbruchfirma AWR, betonte, die Wolke sei ungefahrlich. Das Unternehmen hatte das einst Asbest-haltige Gebaude entkernt. "Es war total schadstofffrei", versicherte Viqa.
Kushtrimi
I nderuari drejtesia,
shembjen e nderteses se larte prej 116 metrash e ka marre persiper firma e Ilmi Viqės nga Ferizaj i Kosoves, prandaj nuk ka nevoje te shkruani komente me gjelozi, vetem e vetem pse udheheqes i "Abbruch"firmes eshte nje shqiptar i Kosoves.

Nga komenti juaj shihet se ju jetoni ne Gjermani, pra e njihni gjuhen gjermane, prandaj ketu me poshte po e sjell ne menyre besnike nje informacion qe mora nga nje gazete gjermane lidhur me shembjen e nderteses ne fjale:

Ilmi Viqa, Geschaftsführer der Abbruchfirma AWR, betonte, die Wolke sei ungefahrlich. Das Unternehmen hatte das einst Asbest-haltige Gebaude entkernt. "Es war total schadstofffrei", versicherte Viqa.

Ja pra zoti "drejtesia" se kush ishte shefi i firmes qe e beri shembjen e nderteses 116 metra te larte?!

Ilmi Viqa, Geschaftsführer der Abbruchfirma AWR, betonte, die Wolke sei ungefahrlich. Das Unternehmen hatte das einst Asbest-haltige Gebaude entkernt. "Es war total schadstofffrei", versicherte Viqa.
Kushtrimi
drejtesia,
ja edhe nje informacion shtese per kete firme te shqiptareve, sepse ka mundesi qe ndonjehere u nevojitet te kontaktoni me ta:

Die AWR | ABBRUCH steht seit Ihrer Gründung im Jahre 1994 durch die Brüder Viqa für Termintreue, Zuverlassigkeit, Qualitat und Kostentreue.

Aus der AWR | ABBRUCH ist rasch ein mittelstandiges Unternehmen mit über 100 Arbeitskraften geworden.
Stetige Investitionen in den Maschinenpark halten diesen auf dem Stand der Technik.

Mittlerweile gehoren Top-Projektentwickler, Institutionelle Anleger, Banken und Versicherungen sowie die führende chemische Industrie und die Top 10 der Baufirmen zu dem festen Kundenstamm.

Die standige Prasenz an Flughafen, Industrieanlagen und geschützten Bereichen belegen weiterhin die Integritat der Firma. Die AWR | ABBRUCH besteht alle Sicherheitsüberprüfungen für Tatigkeiten in sensiblen Bereichen.

Mit einem zweistelligen Jahresumsatz in Millionenhohe gehort
die AWR | ABBRUCH zu den führenden Abbruchunternehmen
in Deutschland.

Hier unsere Kontaktdaten:

AWR | ABBRUCH GMBH - HafenstraSse 14

56575 WeiSsenthurm/ Koblenz
Telefon:
Fax:
E-mail: +49(0)26 37-94 18-0
+49(0)26 37-94 18 18

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
1 + 3 =
Familja Berisha nė ballon presidenciale, mbulohet Armina
Nė ballon presidenciale tė organizuar nga Bujar Nishani ishin tė pranishėm mjaft personaliteti, mes tė cilėve edhe familja Berisha. Pėrveē ish-kryeministrit Sali Berisha me bashkėshorten e tij, ishin dhe Shkėlzen Berisha me tė dashurėn e tij, Armina Mevlani.  Pjesė e mbrėmjes bamirėse nė Palla
Fjolla merr menaxher tė ri
Fjolla Morina, sė fundmi, ka marrė njė menaxher tė ri, i cili quhet Jetmir Agaj. Menaxheri, megjithėse i ri nė moshė ka marrė pėrsipėr menaxhimin e artistėve mė nė emėr nė Kosovė.  Ai ka qenė administrator i labelit "Babastars" dhe se fundmi i Ledri Vulės, si e dhe i faqes mė tė madhe shqiptare “
Albumi mė "i nxehtė" i vitit (FOTO)
Modelja e njohur, Alilna Davydova ka pozuar pėr kalendarin "Barracuda", qė ekspozon nė faqet e tij marka tė njohura motorrėsh. Me format e saj mahnitėse dhe shikimin intrigues, modelja bukuroshe tė lė pa frymė. Me trupin e saj tė palestruar dhe me forma perfekte, Alina ka pozuar pėr fotografin Do