Hipotekat, ndryshojnė procedurat pėr regjistrimin e pronave
Publikuar më 13.09.2012 | 8:24

Qeveria ndryshon procedurat pėr regjistrimin e nė zyrat e hipotekės tė pronave tė pėrfituara pas viteve 90’, nėpėrmjet akteve ligjore tė nxjerra nga qeveritė pėr kėtė qėllim apo nga vendimet gjyqėsore. Pėr kėto tė fundit, ndryshimi vlen edhe nė rastet kur palė nė gjyq ka qenė shteti apo kompani me kapital shtetėror. Nė kėtė mėnyrė, ndėrrimit tė pronėsisė sė shtėpive apo pronave tė tjera tė pėrfituara pas shembjes sė komunizmit qė shiten, do t’i shtohet edhe njė hallkė tjetėr. Pavarėsisht vendimit tė gjykatės apo ndonjė akti tjetėr qė i mundėson njė qytetari marrjen e njė prone, nė rastet kur ai do tė kėrkojė ta regjistrojė nė emrin e tij nė hipotekė, kjo e fundit do tė bėjė nga ana e saj verifikimet pėr tė parė nėse vendimi ėshtė marrė sipas kritereve ligjore apo jo. Ndryshimet u miratuan dje nėpėrmjet njė udhėzimi tė lėshuar nga Ministria e Drejtėsisė pėr kėtė qėllim. Udhėzimi vlen pėr rastet kur kemi regjistrim fillestar apo ndryshim pronėsie. Si do tė bėhet verifikimi? Pronat qė do tė verifikohen do tė jenė kryesisht ato qė pėrfitohen nėpėrmjet ligjeve tė miratuara gjatė kėtyre 20 viteve pluralizėm nga qeveritė pėr shtresa tė ndryshme tė qeverisė si edhe tė gjitha pronat qė ndėrrojnė pronarme vendim gjykate. Nė rastin e parė, pasi tė marrė aplikimin nga kėrkuesi pėr regjistrimin e pronės apo kalimin nė pronėsi tė tij, punonjėsi i hipotekės do tė verifikojė se si ėshtė fituar kjo pronė, nėse ėshtė regjistruar nė emėr tė ndonjė pronari tjetėr si edhe nėse dokumentacioni ėshtė i rregullt. Nė rastet kur bėhet fjalė pėr njė pronė tė pėrfituar nėpėrmjet njė procesi gjyqėsor, punonjėsi verifikon fillimisht nėse vendimi i gjykatės ėshtė i formės sė prerė. Nė rastet kur vendimi ėshtė i formės sė prerė, verifikohet nėse ndonjė nga trashėgimtarėt e palėve ekziston ndėrkohė i regjistruar si pronar i sė njėjtės pronė, pėr tė cilėn bėhet fjalė. Pėr sa i pėrket pronave tė fituara nėpėrmjet gjyqeve me institucionet shtetėrore, punonjėsi verifikon nėse kėto tė fundit kanė qenė palė nė gjyq gjatė procesit.Udhėzimi parashikon edhe rastet kur prona pėrfitohet nėpėrmjet vendimeve tė Agjencisė sė Kthimit dhe Kompensimit tė Pronės. Nė kėtė rast, verifikohet nėse nė gjyq ka marrė ose jo pjesė pronari, nė emrin e tė cilit ka qenė e regjistruar ajo nė regjistėr. Nė pėrfundim, punonjėsi shėnon nė dokumentacion edhe njė koment tė tijin nėse prona duhet tė regjistrohet ose jo dhe ia kalon Drejtorit tė Zyrės sė Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme. Titullari vendos bazuar mbi kriteret e parashikuara nė udhėzim si edhe propozimit tė vartėsit tė tij.

Refuzimi

Nė rast se pas verifikimeve, vėrehet se dokumentacioni i dorėzuar nuk ėshtė i plotė dhe se mungojnė tė dhėnat nė lidhje me pronėn, akti noterial nuk ėshtė i rregullt apo palėt nuk kanė marrė pjesė nė gjyq, hipoteka mban dokumentet origjinale dhe i jep kėrkuesit kopje tė tyre bashkė edhe me udhėzimet se ēfarė duhet tė plotėsojė si edhe ku duhet tė trokasė pėr kėtė qėllim. Nė rastet kur refuzimi bėhet pėr shkak se nė gjyq nuk ka marrė pjesė shteti (kur prona ėshtė pėrfituar pas njė gjyqi me institucionet shtetėrore), prona nuk regjistrohet, ndėrsa hipotekat i dėrgojnė Avokaturės sė Shtetit njė kopje tė dosjes. Kėrkuesi ndėrkohė duhet tė plotėsojė dokumentet sipas udhėzimeve tė hipotekės.

 

Kur refuzohet regjistrimi?

• Kur pėr pronėn nuk ka njė vendim gjykate tė formės sė prerė

• Kur nė gjyq nuk ka marrė pjesė pronari apo trashėgimtarė tė atij qė humb pronėn nėpėrmjet njė procesi gjyqėsor

• Kur nė gjyq nuk ka marrė pjesė shteti si palė, nė rastet kur prona ėshtė pėrfituar pas njė gjyqi me institucionet shtetėrore

• Nėse nė gjyq nuk ka marrė pjesė pala kundėrshtare kur prona ėshtė dhėnė me vendime tė Komisionit tė Kthimit tė Pronės

• Kur akti ligjor nuk ėshtė zbatuar nė formėn e parashikuar

• Kur tė dhėnat nė aktin noterial nuk janė tė plota

• Kur pėr tė njėjtėn pronė ekzistojnė kėrkesa pėr t’u regjistruar edhe nga persona tė tjerė

• Kur nuk kanė pėrfunduar afatet ligjore pėr ankimimin e vendimit, kur bėhet fjalė pėr prona tė pėrfituara nga proceset gjyqėsore

• Kur, dokumentet e paraqitura pėr regjistrim krijojnė mbivendosje me njė pasuri tė regjistruar mė parė etj

Emirjon Senja


Videot e fundit
12 Komente
Pa Emër
?sht? fatkeq?si qe edhe pas 22 vitesh tallen akoma me ata qe jan? pronar. Ish.... jan? k?ta qe vjedhin pronat. Nuk ka hipokrizi m? t? madhe se sa kjo qe i merret prona pronarit dhe shitet prej shtetar?ve t? koruptuar dhe t? dehur korupsionit verbues. Uroj qe t mos vazhdojn? fatkeq?sit aq t? m?dha qe p?rdit? ndodhin n? vend qe p?r aktet e pron?sis? s? tyre vritet... n?na, v?llai babai dhe ?do i dashur dhe shtetar?t vazhdojn? tall?n me vobekt?sin? dhe paaft?sin? e tyre. I quajn? ish pronar p?r tu b?r pronar vet?m... qeveritar?t. K?ta jan? b?r? latifondist?t m? t? m?dhenj . Uroj t? zgjohet ky popull dhe ndonj? nga qeveritar?t p?r t? prur? drejt?sin? n? k?t? vend.
Pa Emër
A mund t? afrohet njeri hipotekave?... Ligjet jan? b?r? t? tilla qe pronari i ligjsh?m t? mos ket? mund?si t? gjej zgjidhje kurr?. Njer?zit qe punojn? hipotkave sulet si korbi k?rm?s duke par? vet?m duart e njer?zve se ?far? afrojn?, dhe prona shitet vet?m... sipas interesave t? tregtimit t? tyre.
arif aliu
pronat e kryesisht toka jane ndare me ligjin e Ramiz Alise te vitit 1991,cdo parti ta di se vendi nuk ecen perpara pa cfuqizuar kete ligj,une deri tani nuk kam lene qe per token e babait te vritemi por ka 2 muaj qe me del ne enderr babai e me thote ske turp token tande se merr dot dhe keshtu do bej do veproj me kanun se kur te vdes rate vdes duke cuar nderen ne vend
albani.vl74
vrituni vrituni ARIF se i shiti SALA te gjitha mbitoke e nen toke,biles edhe detin,kurse ti kerkon qenin e ngordhur,ai ligj i RAMIZ thoshte qarte qe te gjithe pronaret do te kompesoheshin nje me nje,po ta ka fut SALA dhe mbaje me shendet ti edhe te gjithe ata qe mendojne si ty.
cedo emrintim
ca shteti, ne vend qe ti lehtesoje procedurat i veshtireson duke i dhene mundesi thellimit te korupsionit. o sa turp me qen shqipetare
Pa Emër
motren ketij tullacit ne foto kaq mjafton
Pa Emër
Sa here po i ndryshoni keto rregulla per pronesine,Qeveria nuk jep prona,shaban memia nuk jep prona,
Ilir
Kėto shtesa procedure i hapin dyert korrupsionit. Nuk e di si ka mundėsi qė ky popullė i duron tė gjitha keto mbi shpinėn e tij!
Deri kur populli shqipėtar do tė jet kaq indiferent. Nė vend se tė mirreni me kanunin e tė vritni komshiun merruni me pushtetin,vrit Sali Berishėn djalin adoptiv tė Enverit dhe kėshtu e ke vu nė vend nderin tėnd dhe babie prehet i qetė atje ku eshte....
Aliu
Si eshte e mundur qe Administratori i Hipotekes na dalka mbi vendimin e gjykates ose me sakt Qeveria del me vendime mbi gjyqesorin,per te verifikuar e mos zbatuar vendimet e gjykates,pra qeveria del mbi Kushtetuten e Shqiperise.
Nje vendim gjykate mund te verifikohet,te plotesohet ose shfuqizohet vetem nga nje vendim gjykate i shkalles me te larte dhe nga kurkush tjeter.
Aliu
Si eshte e mundur qe Administratori i Hipotekes na dalka mbi vendimin e gjykates ose me sakt Qeveria del me vendime mbi gjyqesorin,per te verifikuar e mos zbatuar vendimet e gjykates,pra qeveria del mbi Kushtetuten e Shqiperise.
Nje vendim gjykate mund te verifikohet,te plotesohet ose shfuqizohet vetem nga nje vendim gjykate i shkalles me te larte dhe nga kurkush tjeter.
bujari
sala me duket se ka studiuar per shejtanllek jo per mjekesi si ka mundei qe e ka katandisur popullin ne kete menyre te marrish nji vertetim ose te aplikosh per cdo gje te duhet te marrish kredi ne shtet per nji problem qe duhet te zgjithet brenda 5 minutave e ka ngaterruar ate popull me ligje qe nxjerr cdo dit qe kush e di se kur do zgjidhet halli i atij populli mjer populli per ligjberesit qe ka votu si ka mundesi se e keqja fiton 99%?
gjurulldia
shtet rempall i thon kesaj! Kur vet shteti nxjer jasht perdorimi nje vendim gjygji dhe e quaka nje leter bythe ku hipotakari fshihet me te mjer cka pret me !I hapen rug hajnis ,sherrit e koropsionit dhe ky tullac i qelbur me ate nenqeshje harpagoni po noton ne qefin Neronit ! Turp nuk kan e te ngopur nuk kan ! Po ata qe i kan mar dhe shitur me koh cfar behet !Nuk di cte mendosh me e cte gjykosh me per kta politikan te cmendur qe duan me cdo kusht te mbjellin katastrof ....Turp..

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
5 + 3 =
Familja Berisha nė ballon presidenciale, mbulohet Armina
Nė ballon presidenciale tė organizuar nga Bujar Nishani ishin tė pranishėm mjaft personaliteti, mes tė cilėve edhe familja Berisha. Pėrveē ish-kryeministrit Sali Berisha me bashkėshorten e tij, ishin dhe Shkėlzen Berisha me tė dashurėn e tij, Armina Mevlani.  Pjesė e mbrėmjes bamirėse nė Palla
Fjolla merr menaxher tė ri
Fjolla Morina, sė fundmi, ka marrė njė menaxher tė ri, i cili quhet Jetmir Agaj. Menaxheri, megjithėse i ri nė moshė ka marrė pėrsipėr menaxhimin e artistėve mė nė emėr nė Kosovė.  Ai ka qenė administrator i labelit "Babastars" dhe se fundmi i Ledri Vulės, si e dhe i faqes mė tė madhe shqiptare “
Albumi mė "i nxehtė" i vitit (FOTO)
Modelja e njohur, Alilna Davydova ka pozuar pėr kalendarin "Barracuda", qė ekspozon nė faqet e tij marka tė njohura motorrėsh. Me format e saj mahnitėse dhe shikimin intrigues, modelja bukuroshe tė lė pa frymė. Me trupin e saj tė palestruar dhe me forma perfekte, Alina ka pozuar pėr fotografin Do