PBDNJ: Tė ndryshojė Kushtetuta, tė zbatohet pakti me Greqinė
Publikuar më 14.09.2012 | 12:11

Partia Bashkimi pėr tė Drejtat e Njeriut kėrkon ndryshimin e legjislacionit shqiptar pėr t’i hapur rrugė zbatimit tė marrėveshjes me Greqinė. Kryetari Vangjel Dule, thekson se pėr t’i hapur rrugė integrimit tė vendit, Shqipėria duhet tė ndryshojė tė drejtėn e saj tė brendshme me qėllim zbatimin e marrėveshjes sė nėnshkruar tre vite mė parė dhe ruajtjen e marrėdhėnieve tė mira me Greqinė. Kreu i PBDNJ-sė indirekt akuzon edhe Partinė Socialiste pėr qėndrimin qė kjo forcė ka mbajtur pėr ēėshtjen e kufirit, duke deklaruar se “ėshtė fatkeqėsi kur fenomene tė tilla karakterizojnė edhe politika forcash qeverisėse”. Vangjel Dule lė tė kuptohet se qėndrimi ndaj kėsaj ēėshtjeje, do tė ndikojė jo pak nė koalicionin pėr zgjedhjet e 2013-s.

Njė ditė mė parė ministria e Jashtme ka bėrė njė raport nė lidhje me tre skenarė pėr rinegocimin me Greqinė. A rrezikohen, siē thuhet nė njė prej dy skenarėve, marrėdhėniet me Greqinė dhe sidomos integrimi i Shqipėrisė?

Ajo qė mund tė them ėshtė fakti qė sa mė shumė debatohet rreth asaj marrėveshjeje, del nė pah e vėrteta. Ėshtė njė marrėveshje e dobishme pėr vendin tonė dhe pėr Greqinė. E dobishme nė aspekte strategjike. Sė dyti marrėveshja e realizuar e nėnshkruar nga tė dy qeveritė dhe e rrėzuar nga Gjykata Kushtetuese ishte njė marrėveshje nė pėrputhje me frymėn dhe gėrmėn e sė drejtės ndėrkombėtare. Ėshtė gjithashtu e dukshme se pati ndėrhyrje nga vende tė treta, interesi i tė cilave cenoheshin nga marrėveshja midis Greqisė dhe Shqipėrisė, por kurrsesi interesat e Shqipėrisė. Arritėn edhe nėpėrmjet ndėrhyrjeve tė tyre qė tė ndėrhyjnė nė vendimin e Gjykatės Kushtetuese dhe duhet theksuar se spekulohet dhe investohet mbi shtrembėrimin e sė vėrtetės sė kėsaj marrėveshje duke u pėrpjekur pėr t’i dhėnė edhe nuancė folklorike ushtrimit tė politikės sė jashtme me fabula me tradhtarė dhe heronj, gjė qė nuk e nderon politikėn e jashtme tė njė vendi anėtar tė NATO-s dhe njė vendi aderues nė Bashkimin Europian. Nėse ekziston vullneti pozitiv, nėse ekziston serioziteti, ekzistojnė tė gjithė mėnyrat qė midis vendit tonė dhe Greqisė tė vihet nė vend marrėveshja e arritur nė shėrbim tė interesave strategjike tė tė dy vendeve.

Kjo marrėveshje qė u rrėzua nga Kushtetuesja apo ajo qė do do tėdalė nga rinegocimi?

Nėse do tė ndiqni me vėmendje argumentet, del pėr ditė edhe mė e qartė se marrėveshja ishte nė frymėn dhe germėn e sė drejtės ndėrkombėtare tė detit, ku Shqipėria dhe Greqia janė palė. Nėse ka pasur aspekte qė bien nė kundėrshtim me tė drejtėn e brendshme tė vendit tonė, atėherė ėshtė kjo qė duhet tė ndryshojė sepse ėshtė aksiomė e pranuar botėrisht se konventat ndėrkombėtare ku njė shtet ėshtė palė, prevalon mbi tė drejtėn e brendshme. Atėherė duhen bėrė amendime nė legjislacionin tonė tė brendshėm, njė legjislacion i pakonsoliduar dhe tranzitor dhe t’ia pėrshtatim frymės tė sė drejtės ndėrkombėtare tė detit ku ne jemi palė, e kemi nėnshkruar, e kemi miratuar dhe kemi edhe detyrime konform parashikimeve tė saj

Pra gjithēka mund tė qėndrojė nė fuqi, por tė ndryshohet Kushtetuta?

Unė them qė nė njė kohė qė marrėveshja ėshtė nė pėrputhje me tė drejtėn ndėrkombėtare tė detit, ėshtė marrėveshja qė mund tė pranohet nga tė dy palėt dhe mund t’ju shėrbejė interesave nga tė dy palėt.

Dje nė Komisionin e Jashtėm thatė se nacionalizmi po pėrdoret pėr pėrfitime politike, e keni fjalėn pėr AK-nė apo PS-nė?

E kam fjalėn pėr tė gjithė ata politikanė dhe forca politike tė cilat pėrpiqen qė tė investohen dhe tė fitojnė vota konjukturale duke u mbėshtetur nė njė frymė pseudo-nacionaliste dhe pseudo-patriotike. Natyrisht qė mund tė pritet nga parti qė janė p eriferike dhe do tė bėjnė gjithēka pėr tė garantuar mbijetesėn e tyre politike dhe parlamentare, por ėshtė fatkeqėsi kur fenomene tė tilla karakterizojnė edhe politika forcash politike qeverisėse.

A rrezikohet koalicioni?

PBDNJ-ja koalicionet e mundshme pėr zgjedhjet e ardhshme i kushtėzon sigurisht me aspekte programore dhe ndėr tė parat qėndron integrimi i vendit tonė nė Bashkimin Europian, por mbi integrimin ėshtė europianizimi i vendit tonė. Nuk mund tė jemi njė vend anėtar i NATO-s, nuk mund tė jemi njė vend qė aderojmė nė BE dhe tė sillemi midis nesh me fqinjėt dhe me faktorin ndėrkombėtar si njė vend i botės sė tretė dhe tė ushtrojmė politikėn e jashtme tė hartuar me njė copė laps edhe njė copė letėr para fushatave elektorale. Politika e jashtme ėshtė shumė mė serioze, mė afatgjatė, mė strategjike pėr veten tonė, por edhe pėr tė tjerėt.

Luis Tanushi


Videot e fundit
47 Komente
Shqiptar nga Ēamėria
Duket qarte se ky Dhulja e ka "mesuar mire" ligjin nderkombetar nga i vete quajtur"prof.fetar"-janullatosi!
Akoma me ate greqine e pocaqisur qe eshte lypsja e botes dhe Europes, qe asnjehere nuk mesoi te punoje, kerkon ky dhule te na japi shembull??! Do jete me vend qe ky Dhule-Sherbetori,te qerohet bashke me Vollanot e Kserat ete shkoje ti mesoji greket nga vendi qe jane sjellur per sherbim parardhesit "etnike" te tyre para 200vjetesh!
Nacionalisti
Luis, nuk ke ndonje pune tjeter ti, por do marresh ne interviste kete kalin e Trojes? Domethene, futeni me brenda kufirin dhe jemi ne regull? Thuaji atij "go f.. yourself!" Hidheni ne referendum. AS PD, as PS, askush nuk ka te drejte te ndryshoje kufirin. Dhe urgjentisht te shpallet Saranda qytet historik me vendim te parlamentit shqiptar. Ku jane specialistet? Kete te drejte na e jep Butrinti, na e jep Kalaja e Lekuresit, na e jep vete historia e popullit shqiptar.
Pa Emër
Njerz pa dinjitet qe nuk keni respekte as per veten tuaj,servilosni dhe lepihuni per nji karrige..
Pa Emër
Njerz pa dinjitet qe nuk keni respekte as per veten tuaj,servilosni dhe lepihuni per nji karrige..
Pa Emër
Njerz pa dinjitet qe nuk keni respekte as per veten tuaj,servilosni dhe lepihuni per nji karrige..
Pa Emër
Njerz pa dinjitet qe nuk keni respekte as per veten tuaj,servilosni dhe lepihuni per nji karrige..
HHR
Ca flet ti o Grek? Si ore ti japim ne detin tone atyre qe ta shfrytezojne, te marrin pasurite kombetare tona dhe ne te rrime me gisht ne goje. Je idiot ti apo ke dale nga tepeleku. Na jep pak Camerine qe ke me dekada qe e shfrytezon. Camerine tani, Fucking asshole.
Ton
A asht mir me ment e kres ky "zotnia" qe don me prek kushtetuten? Kushtetuta nuk preket, sidomos per me i ba qefin grekve bashk me disa personalitete shqiptare te ndriquara.
opozitari i cfilitur
Deklarate e nxituar. Kokėthyerse -Dule. Sepse cėshtja ne fjalė lidhet drejtperdrejt me sovranitetin e shtetit shqipėtar. Ti je politikan shqiptar. Interesat ekonomike nuk mundet, asnjėherė, te lejohen qe te cėnojne sovranitetin, te dobėsojnė Sigurinė kombetare. Pėrkundrazi, nė njė shtet normal, zhvillimi ekonomik i shėrben mirė Sigurisė se shtetit. Dhe kjo e fundit, ekonomia, eshte lėnė pasdore nga Berisha dhe qeveria e tij. I zėnė liksh Berisha tentoi qe te cedojė ne dėm te sovranitetit te shtetit shqiptar. Kopili i mbeti ne derė. Ndihmė. Dulja, i di mirė lodrat me dhe pa brekė. Dhe guxon. Por, guxon duke harruar se nuk mund ta ndezėsh qiriun, Z. Dule, nga te dyja anėt. Edhe nėse qiriun e mban horizontalisht, me qėllim qe ta ndezesh nga te dyja anėt, vjen nje ditė, kur je ne Kishė, dhe qiriun duhet ta ngulėsh tė ndezur ne rėrėn e qirimbajtėses. Pėrfundimi. Fajsoje Berishėn, mbro shtetin shqipėtar, dhe mos i bjerė nė qafė opozitės sot - edhe nesėr kur tė vijė ne krye tė vendit.
HR
Po ja fus fishekun armes, e kam gati per te mbrojtur atdheun. Greku te matet mire.
ringo
ju ēeni Dule!!!! mbyllni gojen dhe mos hani shum m..!!! ti je xhall dhe mund te lefish keshtu sepse shqiperin a kan hajnad ne duar.
jak
Po ti qenke me i menqur se gjykata kushtetuese e Shqiperise.!!! E dihet ps, ti je kelysh i grekve per te perfitu nga votuesit tu gjithashtu te shitur.Hor
jak
Po ti qenke me i menqur se gjykata kushtetuese e Shqiperise.!!! E dihet ps, ti je kelysh i grekve per te perfitu nga votuesit tu gjithashtu te shitur.Hor
ali pasha
E kane fajin bejleret e delvines qe u moren juve per bujq...
Palla
Minoritaret si puna e ketij duhen zene per bythe e duhen degdisur andej nga kane ardhur. Jo vetem qe u dhame tokat qe nuk ishin te tyre, por tanikerkojne te afrojme edhe kufirin. Nje pedagog qe kam pasur une thoshte: Student jo vetem qe te mbaj ne qafe, por ankohesh edhe se te vrava koqet. Keshtu eshte edhe puna me keta minoritaret.
Palla
Minoritaret si puna e ketij duhen zene per bythe e duhen degdisur andej nga kane ardhur. Jo vetem qe u dhame tokat qe nuk ishin te tyre, por tanikerkojne te afrojme edhe kufirin. Nje pedagog qe kam pasur une thoshte: Student jo vetem qe te mbaj ne qafe, por ankohesh edhe se te vrava koqet. Keshtu eshte edhe puna me keta minoritaret.
konkurenti
Cilat mardhenije na u rrezikokan te prishen zoti Dulle ato mardhenije qe kur nuk kane qene te mira midis shtetit mem tendit dhe shetit tone .Dikur Greqia shteti mem i zotit Dulle na nxirte dhembet, kurese ne keto momente sic eshte katandisur shteti yt zoti DULLE edhe protezat do te ishin dicka lluksoze per kete vend qe si shenje barazimi ka Zanzibarin dhe Chadin,Mjaft me me Greqine e zotit DULLE. Greqia si shtet mori ate qe i takon, eshte kthyer ne nje shtet qe pret te marri dozen si te semuret narkoman
Pa Emër
dule ate m.....n e di cdua te them se ne nga vlora e perdorim shume per ata qe i duam
VlonjatiN
Ooo Duleee,ja shofsh me uj ja shofsh,edhe ju dilni hapur qč tu falim detin grekut?Ju as qč duhet tč flisni pčr kčtč ēčshtje,e dyta,shteti i tret qč ju nuk e pčrmendčni čsht italia,e atčhere?
Mos ju Dule včllai dčshironi qč greqia tč dal afčr kanalit tč otrantos?Ik ooo dule dhe merru me dropullitčt e varfčr nga jorgucati e me radhč,ka kush mendon pčr detin.kurrč nuk bčhen tratativa me grekun pčr vijčn detare,ka kohč,ka gjyqe ndčrkombčtare.Greku mbetet grek,nuk e ndčrroj kurrč maskčn,mč e bukura čsht se e djathta dhe e majta greke janč č tč njčjtin pozicion pčr problemin e detit.Nuk ju zihet bes.Mč mir jasht europe,por kurr falje deti.
raimondi
Kjo Parti e Dules duhet nxjerre jashte ligjit dhe Dule te cohet per ndjekje penale
Pa Emër
o dulis o zagari i grekut qe leh ne shqiperi si ke fytyre e del e thua qe shqiperia te zbatoje mareveshjen nuk eshte saliu pronari shqiperise saliu dhe ti jeni qene te shitur shqiperia eshte e shqiptareve ri urte o lumadh se do hash ndo nje plumb kokes poshte zagaret e grekut
Agu
Kur di kaq mire,Dule shko meso Greqine te nderroje ajo kushtetuten dhe te heqe dore nga toka e okupuar shqiptare Ēameria! Ti,Dule dhe perkrahesit eventual te propozimit tend,jeni armiq dhe tradhtar te popullit shqiptar.
jimbo
me thoni cfare perfiton shqiperia
Pa Emër
Dule ,deti shqipetar nuk kembehet me EU mere vesh njehere e pergjithmon,Sali Berisha dhe te tjeret qe kane gisht ne lojrat e flliqta-marifetlleqe per perfitime personale nje dite do japin llogari popullit shqipetar.Ju jap nje shembull konkret per te pasur me te kjart:Turqija mbi 25 vjet nuk antarsohet ne BE,por nuk e shet deti e vet dhe nuk varferohet por gjithnji vjen duke u forcuar..Jasht Shqiperise Dule
Zef Kallami
Parase te ndigjojme Dulaqin.
Duhet te japin llogari Berisha per keto pazarlleqe te flliqta qe na kercnokan edhe me idena integrimi.Kurr mos u bashim anetar te BE.Shqiperia te mbajne fort miqesine me Ameriken,i vetmi shtet qe ka dhane shembullin konkretishte ne mbrojtjen tone dhe kaq mjafton ti sigurohet jeta e cdo shqiptarit duke ēfrytezue pasurit e nentokes per vete,do te baje qe niveli i jetese ti thoje cdo shqiptari vetevetes: "Jete a je ma".
Cami me Hanxhar
Per Dulen meqe i njifka mire ligjet nderkombetare kam disa pyetje:

1. Pse Greku i thyen te tera ligjet e te drejtave te njeriut ne trajtimin e pakicave dhe imigranteve ne Greqi?

2. Kujt iu mor Cameria?

3. Cameria qe e Shqiperise, atehere dhe deti rreth Camerise i takon Shqiperise po apo jo?

4. Sa Came u degdisen ne Turqi dhe tokat Came u mbushen me te ardhur?

I njifke ligjet nderkombetare ti perkrahesi i Greqise. Laj gojen me sapun kur te flasesh o arrixhi i pabese.
Abi
Dule Dule su perkule as ne koh paqje as ne koh lufte pran Pijates me Fasule...Dule me te zan une Ty,Bollanon dhe N Gejgi jau futi para koken e juj te palare ne uje te detit Jon tone aty ku doni ta merrni dhe mbrapa nga 1 shishe BY...in e me jau thye in...katallaves Palikar.
Pa Emër
o dule tradhetari ti don plumbin ballit.
skuthi grek
ska faj dulja qe shprehet ashtu... na e kane kapur saliun per k...sh greket dhe e terheqin si te duan...
lartėsia
Cilave interesa ju shėrben,pakti kufitar mo qirje Dule...?!-A kemi interes tė pėrbashkėt sikur ti qirje Dule,tė mė jepje njė pjesė tė oborrit tė shtėpisėtėnde falas...?!-Apo ti do humbisje e unė do fitoja....?!-Kėshtu ėshtė edhe puna e shelfit detar...ose..(ifalokripidha..qė i thoni juve nė greqisht...)-Pastaj,pėrse nuk e hape njėherė gojėn pėr ato qė ju bėn krisi avgjia...shqiptarėve e tė huajve tė tjerė nė greqi...Apo janė punė tė tjerėve ato,mo (i) qir/(i)Dule...?!Mėsou tė flasėsh edhe ndonjėherė si qytetar me kulturė,se nuk bėhet gjithmonė..Ha bukėn e pėrmbys kupėn....!
lartėsia
Cilave interesa ju shėrben,pakti kufitar mo qirje Dule...?!-A kemi interes tė pėrbashkėt sikur ti qirje Dule,tė mė jepje njė pjesė tė oborrit tė shtėpisėtėnde falas...?!-Apo ti do humbisje e unė do fitoja....?!-Kėshtu ėshtė edhe puna e shelfit detar...ose..(ifalokripidha..qė i thoni juve nė greqisht...)-Pastaj,pėrse nuk e hape njėherė gojėn pėr ato qė ju bėn krisi avgjia...shqiptarėve e tė huajve tė tjerė nė greqi...Apo janė punė tė tjerėve ato,..Dule...?!Mėsou tė flasėsh edhe ndonjėherė si qytetar me kulturė,se nuk bėhet gjithmonė..Ha bukėn e pėrmbys kupėn....!.!
Tepelena
Cilave interesa ju shėrben,pakti kufitar mo Dule...?!-A kemi interes tė pėrbashkėt sikur ti Dule,tė mė jepje njė pjesė tė oborrit tė shtėpisėtėnde falas...?!-Apo ti do humbisje e unė do fitoja....?!-Kėshtu ėshtė edhe puna e shelfit detar...ose..(ifalokripidha..qė i thoni juve nė greqisht...)-Pastaj,pėrse nuk e hape njėherė gojėn pėr ato qė ju bėn krisi avgjia...shqiptarėve e tė huajve tė tjerė nė greqi...Apo janė punė tė tjerėve ato,more...Dule...?!Mėsou tė flasėsh edhe ndonjėherė si qytetar me kulturė,se nuk bėhet gjithmonė..Ha bukėn e pėrmbys kupėn....!
Bashkim
Kush e merr kete plehre te felliqur greke ne koalicion eshte armik i Shqiperise.Greqia ka mbi 70% te shtetit te vet te vendosura ne toka shqiptare e cfare m..duan ata tani bashke me keta cobenet greke qe na i bene peshqesh bejleret e Delvines,te Libohoves dhe te Gjirokastres.
Dielli
Vangjelo...do ndryshoje kushtetuta qe ti behet qejfi Grrreqise, kur te behet p* i mamase tende aq i madh sa te fusin gjithe Gerrqit mu aty. Pastaj te fusim dhe ty dhe koken e mamase dhe motres tende. Te jap fjalen qe do te vij ne varrimin tend dhe besen qe do te sh***oj mbi pllaken e varrit dhe dheun qe do te te mbulojne.
JONI
Ne duam komplet Camerine tone o i poshter, shpordhu dhe ti ne greqi,kakaris si gjel ketu ti..
Shqiptari - USA
Eh or Dule, do tė mė detyrosh tė vij nga Texasi e tė tė var tek mjekrra e Janullatosit.
Cecua me bicak
Kot i bini ne qafe Dules! Me Dulet tona qe e firmosen kete turp e qe ne forme djallezore dhe te heshtur, po e cojne drejt zbatimit, si do i behet?
BLERIMI
KU U BAN GREK KETO MER BURRE KUR KAN DALE NGA SPERMA SHQIPTARE?
tiransi
shpetim idrizi dhe tahiri
nuk kan asnje ndryshim nga .z dule
derisa nuk flasin dhe rrine ne heshtje
por i lypin b....sales per dite
po behemi si kurdet pa shtet
SHQIPETARI
CA MARRVESHJE DO TI ORE TE BEFSHA...
Pa Emër
M..O DULE
spartan
Ne radhe te pare duhet te behet "pakti" i njohjes se udheheqesve te minoritetit nga komentatoret e epokes se Mburrjes Se Madhe!
Fryma e mirekuptimit nderetnik qe me mundime ngriti Zogu,Enveri..dhe tani nga pak Sala,po shkaterrohet nga social-nacionalistet e "Paktit te Detit" ,nje instrument me hije kushtetuese dhe mospajtime te ligjeve nderkombtare.
Shqiperia e gjithe Shtetareve,bllokim dhe dru..pseudosocialisteve,rracisteve dhe nacionalagallareve!
pa emer
jam nje emigrant qe jetoj ne greqi dhe lexova shkrimin e zotit dule dhe jam shum i indinjuar me shkrimin e ketij zoterie mund te jet cfar te doj po shqiptar nuk esht ku thot me nje te rene te lapsit te anollhet vendimi i kushtetutes dhe ti japim greqis pjes nga shtepia jon io mor qqqiiirrriiie nuk behet ajo po deshi o qirjos ti japi shtepin e tij
DETARI@
Te zbatohet ligji kushtetues per tradheti dhe shitje te Atdheut ,te gjithe keta ,te vene pas hekurave,dhe kjo parti greke te dal jasht ligjit,,,,te vihet nji dite pika mbi (i)
Zef Kallami
Ik ore Dulaq ,pisllek i te drejtave te njeriut.I te drejtave grekofone.Shko dhe ndrysho e rregullo kushtetuten grekut te kethjen Camerine Shqiperise.Pa te tjerat rregullohen me vullnetin e popullit.
serbi
ntoyle ne kete bote nuk ka politikane qe te di te perballoj kete njeri ideal jo ta thyejne shqipekaret qe nuk dine te shkruajne emrin e vet, ca e doni detin ju mor te mjere? ju sdini not do mbyteni ahahahahaaha ikni atje ne malsi kullosni lopet do shani ju dulen ai juve ju shikon si milingona,dhe kerkoni gjakun qe kini per te marre
Sejdi
Vetėm tek ne shqiptarėt tolerohet, qė njė bukėshkalė si ky Dule tė kėrkoj haptazi krijimin e kushteve pėr falje tė territorit tė vendit shtetas i tė cilit ėshtė, njė vendi pėr tė cilin spiunon. Kjo ėshtė pėr keqardhje!
Edhe nė vendet tė cilat konsiderohen shembull i demokracisė, baloshėt e tillė do tė arrestoheshin dhe do tė dėnoheshin pėr tradhti ndaj vendit!

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
4 + 4 =
Fjolla merr menaxher tė ri
Fjolla Morina, sė fundmi, ka marrė njė menaxher tė ri, i cili quhet Jetmir Agaj. Menaxheri, megjithėse i ri nė moshė ka marrė pėrsipėr menaxhimin e artistėve mė nė emėr nė Kosovė.  Ai ka qenė administrator i labelit "Babastars" dhe se fundmi i Ledri Vulės, si e dhe i faqes mė tė madhe shqiptare “
Albumi mė "i nxehtė" i vitit (FOTO)
Modelja e njohur, Alilna Davydova ka pozuar pėr kalendarin "Barracuda", qė ekspozon nė faqet e tij marka tė njohura motorrėsh.   Me format e saj mahnitėse dhe shikimin intrigues, modelja bukuroshe tė lė pa frymė. Fotot flasin vetė! <iframe class="imgur-album" width="100%" height="550" frameb
Familja Berisha nė ballon presidenciale, mbulohet Armina
Nė ballon presidenciale tė organizuar nga Bujar Nishani ishin tė pranishėm mjaft personaliteti, mes tė cilėve edhe familja Berisha. Pėrveē ish-kryeministrit Sali Berisha me bashkėshorten e tij, ishin dhe Shkėlzen Berisha me tė dashurėn e tij, Armina Mevlani.  Pjesė e mbrėmjes bamirėse nė Palla