Detajet: Procedurat e regjistrimit nė universitete
Publikuar më 19.09.2012 | 14:36

Pas shpalljes sė rezultateve fituese tani ēdo gjė ėshtė nė dorėn e maturantėve pėr t’u regjistruar. MASH ka hapur dje procedurat pėr regjistrimin paraprak tė fituesve nė universitete dhe ka caktuar 5 ditė afat nga ora 9.00 deri nė orėn 24.00, qė fituesit tė regjistrohen nė programet qė ata dėshirojnė. Regjistrimi online u jep mundėsi studentėve tė rinj tė regjistrohen nė njė mėnyrė mė tė thjeshtė, pa qenė nevoja tė vijnė nga rrethet e ndryshme tė vendit pėr tė shkuar nė sekretaritė e fakulteteve ku janė shpallur fitues. Nė kėtė mėnyrė, prindėrit do tė shmangin njė pjesė tė shpenzimeve pėr fėmijėt e tyre. Mjafton qė tė kenė akses nė internet.

Kėtė vit janė rreth 27 mijw maturantė qė do tė ulen pėr herė tė parė nė auditorė. Shumica e fituesve mbeten akoma nė pritje tė rezultateve pėrfundimtare, pasi do tė presin qė tė ngjiten njė preferencė mė lartė.

Pėr tė shmangur tė gjitha paqartėsitė e regjistrimit “Shekulli” ka intervistuar Drejtorin e Pėrgjithshėm tė AKP-sė, Alfons Harizaj, i cili shpjegon hapat pas shpalljes sė rezultatit. Po kėshtu, ai kėrkon tė qartėsojė se regjistrimi ėshtė i detyrueshėm pavarėsisht nėse dikush pretendon tė fitojė nė njė fazė tjetėr pėr njė preferencė mė lartė. Nga ana tjetėr, kėtė vit do tė ketė vetėm dy faza regjistrimi, e fundit do tė jetė nė datėn 1 tetor.

 

Z.Harizaj cilat janė hapat qė do tė ndjekin maturantėt?

Pas publikimit tė rezultateve tė fazės sė parė, fituesit do tė ndjekin procedurat e regjistrimit pėr nė universitete nė fakultetin pėrkatės. Nga 18 deri nė 23 shtator ata do tė regjistrohen online. Fituesit kanė marrė instruksionet e nevojshme nė udhėzimin pėrkatės qė ėshtė publikuar nė faqen e MASH. Janė instruktuar se si duhet tė ndjekin hap pas hapi mėnyrėn e regjistrimit pėr opsionin qė kanė zgjedhur.

Janė 5 fusha qė duhet tė plotėsojnė, duke filluar nga fusha e parė qė ėshtė ID e Maturės Shtetėrore, emri, atėsia, mbiemri dhe Numri Personal i Kartės sė Identitetit. Gjithashtu ėshtė njė adresė emaili, nėpėrmjet sė cilės do tė njoftohen pėr hapat qė kanė bėrė nė sistem. Dhe mbasi kėto tė dhėna janė futur saktė sistemi i lejon qė tė vazhdojnė mė tej me aplikimin.

 

Sa opsione regjistrimi ka?

Mė tej nė aplikim atyre iu shfaqet fakulteti qė kanė fituar, numri i preferencės, pikėt pėrkatėse. Pas kėsaj aplikuesi duhet tė shtypė butonin “regjistrohu”. Mbas kėtij momenti dalin dy obsione nė faqen tjetėr. Njėri ėshtė: “vazhdo konkurrimin pėr njė opsion mė tė lartė” dhe tjetri ėshtė :“regjistrohem pėrfundimisht nė preferencėn e shpallur”. Nėse kandidati ėshtė fitues nė preferencėn e parė, kuptohet qė ai ėshtė fitues pėrfundimtar, nėse maturanti ėshtė fitues nė njė nga preferencat nga 2 deri nė 9, atėherė ai duhet tė marrė njė vendim. Nėse ai dėshiron tė mbetet pėrfundimisht te kjo preferencė ai duhet tė konfirmojė regjistrimin pėrfundimtar. Nėse ai dėshiron tė konkurojė pėr mė lartė, ai duhet tė zgjedhė obsionin tjetėr :“vazhdoj konkurimin pėr njė preferencė mė tė lartė”.

 

Po nėse nuk arrijnė dot njė preferencė mė tė lartė, a mbeten fitues tek ajo preferencė qė u shpallėn nė fillim?

Po. Ajo preferencė nuk i digjet kandidatit nė rast se ai nuk gjendet fitues nė njė preferencė mė sipėr. Nėse e ngjit sistemi nė preferencė mė lartė gjatė pėrzgjedhjes qė do tė bėhet nė fazėn e dytė, atėherė fituesi njoftohet nė datėn 1 tetor qė ka fituar nė njė preferencė mė lartė, ose pėrndryshe e nxjerr tė konfirmuar nė atė preferencė qė kishte fituar nė fillim.

 

Po nėse dikujt i rezulton aplikimi i pasuksesshėm, ēfarė hapash duhet tė ndjekė?

Rastet kur aplikimi online rezulton i pasuksesshėm janė rastet kur fituesi nuk i ka tė dhėnat e sakta dhe nė kėto raste ai duhet tė shkojė pranė sekretarisė mėsimore tė fakultetit pėr tė kryer regjistrimin. Po, kėto raste duhet tė jenė shumė tė pakta.

 

Sa faza do tė ketė kėtė vit pėr fituesit?

Lista e fituesve qė u shpall dje do tė pasohet nga lista pėrfundimtare qė do tė dalė nė 1 tetor. Pėr tė gjithė ata maturantė qė kanė zgjedhur obsionin “do tė vazhdoj konkurimin” do tė ketė edhe njė pėrzgjedhje tė dytė, qė do tė kryhet automatikisht nga sistemi. Nė datėn 1 tetor del lista pėrfundimtare me preferencėn qė e ka vendosur sistemi.

 

Si ėshtė niveli i arritjeve tė studentėve kėtė vit dhe cilat janė degėt mė tė kėrkuara?

Niveli i maturantėve ėshtė i krahasueshėm me 1 vit mė parė. Ka lėndė ku ka rritje tė nivelit tė maturantėve. Vėrehet fenomeni i orientimit tė studentėve pėr pėrzgjedhjen e anglishtes. Degėt mė tė preferuara janė grupi i degėve tė Mjekėsisė, tė Ekonomikut dhe tė Teknologjisė dhe Informacionit.

 

Po Juridiku qė ėshtė cilėsuar si “mbreti i degėve” tė kėrkuara?

Juridiku ka shumė kėrkesa dhe fitues, por nuk ėshtė mė nė majėn e degėve tė kėrkuara. Ka njė rėnie tė lehtė tė pikėve dhe tė fituesit tė fundit nė degėn e Juridikut.

 

Atėherė do tė ketė shumė studentė tė anglishtes kėtė vit?

Me gjasa, po. Realisht shumė studentė kanė zgjedhur anglishten kėtė vit pėr tė dhėnė provim.

 

Megjithėse ėshtė dita e parė, a ka ankesa nga maturantėt?

Kjo ėshtė dita e parė dhe ata merrem mė shumė pėr tė parė pikėt. Ndoshta nė ditėt nė vijim do tė kemi ankesat e para. Fazės sė shpalljes sė fituesve, ne i kemi paraprirė me formularin e  korrigjimit tė pasaktėsive, me nxjerrjen e librit tė transparencės.  

 

 

 

Fituesit nuk do tė dorėzojnė diplomėn e shkollės sė mesme

Ndryshe nga vitet e tjera kėtė vit ka njė ndryshim tė dukshėm, pėrsa i pėrket dorėzimit tė dokumentacionit. Pėr herė tė parė nė historinė e regjistrimeve nė universitete, kėtė vit fituesit nuk do tė dorėzojnė diplomėn e shkollės sė mesme.

Pėr mė tepėr na sqaron Drejtori i AKP-sė, Alfons Harizaj: “E para, ėshtė pėr t’u ardhur nė ndihmė studentėve, sepse ai ėshėt njė dokument qė ata i shoqėron gjithė jetėn. E dyta, u bė e panevojshme sepse rezultatet e tyre janė nė databasen kombėtare dhe nė ēdo rast i kanė tė dhėnat nė dispozicion nė mėnyrė zyrtare pranė universiteteve dhe me synimin pėr tyė ulur koston financiare tė dokumenteve qė duhen bėrė noterimet”. Prandaj, sivjet nxėnėsit nuk do tė dorėzojnė diplomėn e shkollės sė mesme, por ata duhet tė paraqiten nė sekretari javėn e parė qė ka filluar mėsimi dhe duhet tė dorėzojnė fotokopjen e dokumentit tė Kartės sė Identitetit, njė mandat arkėtimi pėr tarifėne regjistrimit, e cila do tė jetė 1600 lekė dhe dy foto qė duhen pėr kartėn e studentit”.

 

 

 

Cristian Cura, fituesi i parė qė u regjistrua online

Cristiani ėshtė ish-maturant i shkollės “Qemal Stafa”dhe ėshtė vlerėsuar nga sistemi si fituesi i parė nė Shqipėri qė ka bėrė aplikimin online. Ai ka fituar me preferencė tė dytė degėn e Stomatologjisė dhe ka zgjedhur qė tė mos e vazhdojė mė konkurrimin pėr preferencė tė parė.

 

Kur e bėre regjistrimin?

Sapo pashė rezultatet vendosa qė tė vij tė bėj regjistrimin qė nė ditėn e parė tė aplikimit dhe e pėrfundova.

 

Pate vėshtirėsi nė regjistrimin online?

Tė them tė drejtėn nuk pata vėshtirėsi sepse na e kanė shpjeguar shumė herė dhe e kam parė udhėzimin e MASH-it te faqja zyrtare. Po i ndoqe tė gjitha hapat nuk ka problem. Pastaj, nėse ėshtė dikush qė nuk di tė aplikojė ndoshta dhe do tė gabonte.

 

Ishte e nevojshme qė tė kishe dikė qė tė orientonte?

Jo. Tė gjithė dinė tė pėrdorin kompjuterin dhe tė futen tek faqja e MASH pėr tė bėrė aplikimin. Por, gjithsesi duhet tė lexosh udhėzimin qė tė mos kesh tė papritura.

 

Sa zgjati procedura e regjistrimit online?

Procedura e regjistrimit online ishte shumė e shkurtėr. Zgjati vetėm dy minuta, derisa erdhi konfirmimi me email qė regjistrimi ishte kryer me sukses. 


Emanuela Sako


Videot e fundit
2 Komente
FLORA
Une gjithashtu jam regjistruar oneline dhe ka qene nje procedure mjaf e thjeshte dhe interesante.
EL
A ESHTE E LEJUSHME TE RREGJISTROHESH NE NJE UNIVERSITET PUBLIK PER TE VAZHDUAR NJE DEGE TE DYTE PER SISTEMIN DITA!!!

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
6 + 2 =
Njė lajm i mirė pėr njerėzit qė shqetėsohen shumė
Shqetėsimet e ndryshme mund t’ju mbajnė gjatė gjithė natės zgjuar duke menduar pėr ditėn qė kaluat apo duke menduar pėr skenarėt mė tė kėqij tė jetės tuaj. Por, mos u shqetėsoni (edhe pse disa do ta bėjnė sėrish) kjo gjė mund tė jetė njė shenjė inteligjence. Njė studim qė pėrfshiu 125 studentė, tė
Putin i dashuruar? Presidenti rus flet hapur (VIDEO)
Gjatė njė konference pėr shtyp, presidenti rus Vladimir Putin ka folur pėr jetėn e tij sentimentale pasi u pyet nėse ėshtė i dashuruar. Putin u pyet nga gazetari nėse kishte kohė pėr jetėn e tij personale gjatė kėsaj kohe kur ėshtė angazhuar ushtarakisht nė Ukrainė dhe nė gjendjen e dobėt ekonomik
Promovohet libri pėr dashurinė e profetit Muhamed
Nė Sarajevė ėshtė promovuar sot libri "Hazreti Hatixha Kubra", i autores Smaragda Klino, kushtuar Hazreti Hatixhes, bashkėshortes sė parė tė Profetit Muhammed. Ky libėr ėshtė botim i rishikuar dhe i plotėsuar i njė studimi shkencoro-letrar pėr Hazreti Hatixhen dhe dashurinė e saj ndaj Profetit Muham