Formulari A3, 10 ditė afat pėr 5300 kandidatė pėr studentė
  • Drejtori i AKP, Alfons Harizaj: Ky ėshtė shansi i fundit i maturantėve pėr tė qenė fitues nė njė nga degėt e universiteteve pas ikjes sė mijra maturantėve jashtė vendit.
 
Publikuar më 26.09.2012 | 13:14

Formulari A3, do tė nisė tė plotėsohet brenda 10 ditėve. Ky ėshtė dhe shansi i fundit pėr 5300 maturantė, tė cilėt nuk kanė mundur tė fitojnė. Formulari A3, do tė plotėsohet online, ashtu siē u bė dhe aplikimi i mėparshėm pėr fituesit. Drejtori i Pėrgjithshėm i AKP-sė, Alfons Harizaj, thotė pėr “Shekulli”-n, se pritet dalja publike e MASH, qė tė lajmėrojė hapjen e procedurave pėr formularin A3. Megjithatė procedurat do tė jenė tė njėjta ashtu si dhe vitin e kaluar. Nė kėtė formular, do tė jenė tė renditura tė gjithė universitetet e vendit me kuotat e mbetura bosh, pėr tė cilat mund tė jetė njė mundėsi e mirė pėr ata qė nuk u shpallėn fitues nė fazat e mėparshme. Kategoritė Formularin A3 mund ta plotėsojnė disa kategori kandidatėsh pėr studentė. Bėhet fjalė pėr ata qė nuk kanė arritur tė pėrfshihen nė listat e fituesve nė fazat e mėparshme tė konkurrimit me Formularin A2. Por edhe pėr ata qė ishin mbetės nė sesionin e parė tė provimeve tė Maturės Shtetėrore dhe kaluan  nė provimet e vjeshtės, apo janė regjistruar nė sesionin e dytė tė Maturės Shtetėrore 2012, nėpėrmjet plotėsimit tė formularit A1Z dhe rezultojnė kalues nė tė katra provimet. Ndryshe nga vitet e kaluara, kėtė vit nuk mund ta vazhdojnė
garėn, ata qė kanė mbetur pa u regjistruar. Kjo, pėr pėr shkak se MASH, u dha mundėsinė tė gjithė fituesve qė tė detyrimisht, duhet tė regjistrohen njėherė nė degėn qė u shpallėn fitues dhe mė pas, nėse kanė pretendime pėr njė dėgė tjetėr, tė presin zhvendosjen
e vizės sė kuqe.

Formulari A3
Drejtori Harizaj shprehet se pas pėrfundimit tė regjistrimit online, u shpallėn edhe kuotat bosh, tė cilat u hapin rrugė tė gjithė atyre maturantėve qė kanė konkurruar, por nuk janė shpallur fitues nė ndonjė nga 10 preferencat qė kanė renditur. “Janė 2300 vende bosh, tė cilat janė vende tė maturantėt qė kanė konkurruar, janė shpallur fitues nė njė nga degėt e preferuara, por nuk janė regjistruar. Ky ėshtė edhe rezultati pėrfundimtar i regjistrimit online, qė pėrfundoi pak ditė mė parė. Pėrgjithėsisht, kėta janė studentė qė kanė qenė me numėr tė lartė pikėsh. Bėhet fjalė pėr ata studentė qė kanė fituar nė njė nga universitet jashtė vendit dhe tashmė, kanė nisur procedurat atje”,- shprehet Alfons Harizaj. Universitete qė kanė numrin mė tė madh tė degėve tė mbetura bosh, janė universiteti i Gjirokastrės dhe i Vlorės, tė cilėt disponojnė 3 mijė vende bosh, nė degė tė pa kėrkuara nga maturantėt. Ndėrsa Universiteti i Tiranės, mbetet gjithmonė nė majėn e preferencave tė maturantėve nė tė gjithė vendin. Vitet e fundit edhe Universiteti Bujqėsor i Kamzės ėshtė njė ndėr mė tė preferuarit.

Braktiset Juridiku, mė pak i preferuar

Fakulteti i Drejtėsisė qė ka qenė nė krye tė listės sė universiteteve pėr vite me radhė, kėtė vit ka njė rėnie tė kėrkesave. Pėrveē kėrkesave, ka dhe njė rėnie tė numrit tė pikėve tė konkurrentėve qė kanė fituar nė kėtė degė. Mesa duket, vitet e lavdishme tė kėtij fakulteti, kanė nisur tė zbehen pėr shkak tė preferencės pėr degė mė utilitare. Kur e pyetėm, drejtorin e AKP-sė, Alfons Harizaj, pėr degėt mė tė preferuara, ai u pėrgjigj:
“Juridiku ka shumė kėrkesa dhe fitues, por nuk ėshtė mė nė majėn e degėve tė kėrkuara”. Ndėrkohė, vėrehet fenomeni i orientimit tė maturantėve drejt degės sė anglishtes. Pėr kėtė vit, degėt mė tė preferuara janė ato tė Mjekėsisė, tė Ekonomikut dhe tė Teknologjisė dhe Informacionit.

/Shekulli/Emanuela Sako/


Videot e fundit
15 Komente
Pa Emër
wowww
Pa Emër
jam nje studente fituese e fazes se pare ne UNIVERSITETIN E TIRANES PO PERARSYE SE NDODHEM JASHTE SHTETIT nuk u regjistrova online duke u nisur nga faktise do plotesoja formularin A3 per nje dege me te mire ,po mesa lexova ketu jam djegur dhe nuk kam te drejte ta vazhdoj me procesin e plotesimit te formularit A3 ,ju lutem te me informoni sesi duhet te veproj ????
Pa Emër
do te doja te dija daten e sakte kur plotesohet formualari a3 per vitin akademik 2012-2013
Pa Emër
a mund te dime daten kur plotesohet A3 ? ju lutem se rrezikojme te ngelemi pa shkolle :(
gesi
ne cfare date mund te aplikojme per formularin a3?
Pa Emër
ju lutem kur plotesohet formulari a3
Ema
Ju lutem me informoni se ku mund ta shoh formularin A3. Pres pergjigjen tuaj. Do ju isha mirenjohese nese do te me ndihmonit. Ju faleminderit.
ana
Neser behet plotesimi i A3?
Pa Emër
kur do aplikojme per formularin a3 kur nis
ena
kur do ta plotesojm a3 ju lutem me tregoni..ju lutem shum
eda
kur do aplikojm maj amam
dorina
prsh.gjithashtu dhe une jam nje maturante qe fitova nje dege dhe humba regjistrimet si online ashtu dhe ate te shkolla.ne info e mesiperm thuhej se skam te drejte te plotesoj a3.ju lutem me informoni nese do kete perjashtim te ketyre studenteve,se verte deshiroj te studioj se jam nje nxenese me mesatare 9..me respekt
Pa Emër
kur plotesohet formulari A3 ju lutem me ktheni pergjigje se jam nje nxenese e mire dhe nuk dua te mbetem pa shkolle
Pa Emër
kur plotesohet formulari a3 se na merzitet duke pritur

elsa
kur do ta plotesojme formularin a3

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
6 + 5 =
Promovohet libri pėr dashurinė e profetit Muhamed
Nė Sarajevė ėshtė promovuar sot libri "Hazreti Hatixha Kubra", i autores Smaragda Klino, kushtuar Hazreti Hatixhes, bashkėshortes sė parė tė Profetit Muhammed. Ky libėr ėshtė botim i rishikuar dhe i plotėsuar i njė studimi shkencoro-letrar pėr Hazreti Hatixhen dhe dashurinė e saj ndaj Profetit Muham
Sėmundja pėr tė cilėn femrat rrallė flasin
Miliona gra nė botė vuajnė nė heshtje nga njė sėmundje e dhimbshme, pasi kanė turp tė kėrkojnė ndihmė. Paralajmėrimi vjen nga gjinekologia angleze Geetha Venkat, e cila thotė pėr "Mail Online" se shumė gra vuajnė nga vaginizmi, njė sėmundje e zakonshme, por qė rrallė diskutohet.  Ky ērregullim, i c
Daēiē i kėndon sėrish Ramės, "O sole mio"
Shefi i diplomacisė serbe, Ivica Daēiē ka mbajtur sėrish njė “mini-koncert”, nė mbrėmjen ceremoniale pėr pjesėmarrėsit e samitit Kinezo-Ballkanik. Sipas portalit “Blic”, nė darkėn ceremoniale pėr tė ftuarit e samitit, qė u zhvillua mbrėmjen e sė martės,  Daēiē kėndoi sėrish kėngėn “O sole mio”. Tė