Raporti: Papunėsia nė vend, rritje me 24.8%
Publikuar më 11.10.2012 | 7:53

Ornela Manjani

Niveli i papunėsisė deri nė fund tė vitit pritet tė arrijė nė 24.8%. Shifra u publikua dje nė Raportin e Bankės sė Shqipėrisė, qė pasqyron treguesin e besimit tė konsumatorit. Niveli i papunėsisė pritet tė dyfishohet nė pjesėn e dytė tė vitit, ndėrkohė qė deri nė fund tė 3-mujorit tė tretė, shifrat zyrtare tė publikuara nga Instituti i Statistikave shėnonin nivelin 13.3%. Pėr 3-mujorin nė vijim, sipas parashikimeve, konsumatorėt do tė pėrballen me njė rritje tė kostos sė jetesės deri nė 3.2%, krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė.

Nė raportin e BSh-sė, bazuar nė tė dhėnat e besimit tė konsumatorit, ndikim negativ nė sjelljen e konsumatorėve do tė ketėedhe rritja e ēmimeve tė disa prej produkteve tė shportės. Pritshmėritė pėr ēmimet e produkteve tė konsumit tė pėrditshėm do tė shėnojnė njė rritje prej 8.2% gjatė vitit tė ardhshėm. Njė tjetėr tregues negativ ėshtė edhe gjendja aktuale financiare, e cila ka pėsuar njė rėnie nė masėn 11.9%.

Rritja e ēmimeve dhe pasiguria pėr punėn ka diktuar nė uljen e konsumit dhe rritjen e kursimeve, tregues tė cilėt do tė ndjekin tė njėjtin trend edhe nė pjesėn e mbetur tė vitit. Shqiptarėt parashikojnė tė rrisin kursimet edhe me 1% gjatė vitit tė ardhshėm, fakt qė do tė reflektohet nė uljen e konsumit me tė njėjtėn masė. Ndėrkohė, konsumatorėt do tė heqin dorė nga blerjet e mėdha, ky tregues do tė pėsojė njė rėnie prej 47.9%.

"Treguesi i besimit tė konsumatorit ka rėnė me 14.5% nė 3-mujorin e dytė tė vitit 2012. Gjatė kėsaj periudhe, konsumi preku nivelet mė tė ulėta nė pesė vitet e fundit. Sipas ekspertėve tė Bankės sė Shqipėrisė, tkurrja e konsumit do tė shoqėrohet me ulje tė kėrkesės sė brendshme dhe rėnie tė nivelit tė tė ardhurave familjare pėr periudhat nė vijim", raporti i besimit tė konsumatorit, BSH.


Videot e fundit
11 Komente
elbasanci
Po ja dredh edhe guvernatori Sales me duket...
Pa Emër
jo mo jo se genjen governatori. ne kemi rritje shume me te larte ekonomike, pe papunesi shume te larte. te pakten nje gje kane te perbashket te larte, nuk ka rendesi se si eshte
Armons
Une nje gje nuk po e kuptoje akoma! Sala thote qe ne Shqiperi nuk ka krize, Shqiperia eshte Kina e vogel ne Evrope ose e krahason me Norvegjine... Ma ha mendaj se shifra e dhene 24.8% duhet te jete nje gabim i redaksise. Duhet te behet fjale per 2.48%?! TE NA RROJE SALA SA MALET E VICIDOLIT!
al
zoti fullani me shifrat qe jep informon publikun per nje nga treguesit kryesor te ekonomise qe eshte punesimi. qe te ulet papunesia ne kete periudhe do ishte e udhes qe te behej me shume ekonomi per lekun dhe jo banka kombetare te harxhoj 40 milion $ per te blere hotel dajtin jo shperdorime per luks brenda bankes. tjeter eshte perqendrimi te bujqesia dhe industria agro ushqimore . te shtohen bisneset e perpun imit dhe te arrime qe shumica e nevojave per konsum te jene te markes made in albania.koncensionet jane nje mundesi shume e mire kue shteti nuk eshte i zoti qe te administroje pronen publike. ndertimi i hidrocentraleve me koncension eshte shume efektiv ne ekonomi pasi heq varesine nga bota per gjene me kryesore te ekonomise sic eshte energjia. dhe rruga durres kukes si dhe autostrada tirane elbasan qe kane kosto te larte dhe rrisin borxhin e jashtem do te ishte mire te ipeshin me koncension dhe nuk do te ishin barre per buxhetin. ulja e kostos se produkteve rrit konsumin dhe leron ekonomine.
Ardiani
Kur thone 24.8% te jeni te sigurte se shifra reale eshte dyfishi,qe d.m.th 49.6%.
freland
DY DEKLARATA TE QEVERISE QE KUNDERSHTOJNE NJERA TJETREN//????????!!!!!!!!!!!!!!!!!! KUJT TI BESOJME...........
Ma do mendja se keto deklarata nuk i jane parashtuar SALES.............
Nga tė dhėnat e INSTAT gjatė muajit shtator ēmimet e ushqimeve janė rritur duke i rėnduar mė shumė xhepat e qytetarėve. Sipas INSTAT, rritje kanė pėsuar artikujt kryesor tė shportės ushqimore, por edhe njė sėrė shėrbimesh.

Por, ministri i Financave, Ridvan Bode, nė Komisionin e Ekonomisė ka deklaruar sot se ekonomia shqiptare ėshtė rritur pozitivisht ndėrsa borxhi publik kap shifrėn prej 59.4 pėr qind.

“Rritja ekonomike gjatė vitit 2011 ka qenė 3.1 pėr qind, inflacioni 3.5 pėr qind ndėrsa punėsimi ėshtė rritur me 1.7 pėr qind dhe kjo shifėr ėshtė e kėnaqshme duke pasur parasysh krizėn ekonomike”, tha Bode.

INSTAT ka treguar se, rritje ka pėsuar nėngrupi ushqimeve dhe pije joalkoolike, librat shkollor me 1.8 pėr qind. Ndėrkohė qė rritjen mė tė madhe e kanė pėsuar karburantet pėrkatėsisht benzina me 2.4 pėr qind dhe nafta me 1.5 pėr qind.

Mėsohet se i vetmi nėngrup qė ka pėsuar ulje gjatė muajit shtator ka qenė indeksi i grupit "qira, ujė lėndė djegėse dhe energji" qė shėnoi njė ulje prej 1.0 pėr qind. Brenda kėtij grupi ēmimi i qirave tė banesave shėnoi njė ulje prej 2.3 pėr qind.

Shekulli Online
Devolliu
Shifrėn qė jep ky Fullani i Saliut tė Viēidolit duhet sė paku ta shumzojmė me 2-shin.
leo
Papunesia ne Shqiperi duhet te jete rreth 50% ,ose dhe me shume,se keta i quajne te gjithe fshataret te vetepunesuar,dhe numerojne vetem ata qe paraqiten tek zyrat e punes.
SHIGJETA
SBESOJ QE NE DO I SHPETOJME SHUME LEHTE KRIZES AJO QE ME TR EMB ESHTE SE DO GDHIHEMI NJE MENGJES DHEEEEEEE KUJTONI CA NDODHI ME FIRMAT PIRAMIDALE BANKAT SDO KENE TE JAPIN LEKET PSE SHUME THJESHTE IKIN NE AUSTRI ITALI ETJ ETJ DIKUSH MUND TE QESH ME KETO QE SHKRUJ POR NE BORXHIN E JASHTEM E KEMI 60 PO I BRENDSHMI SA ESHTE DO KEMI FAT ME TE KEQ SE GREQIA ME KETA NDYRSIRAT QE JEMI MPLEKSUR
Pa Emër
Cfare lloji ekonomisti eshte ky mo e ka bere banken shqiptare Monopol. Ligji i Ekonomis sipas Theoris thuhet qe me rritej e kerkeses per blerja rriten cmimet por jo gjithmon ndodh keshtu eshte me se drejte. por por te marrim anen tjeter biem ne dilem kur themi qe me uljen e kerkeses ne treg grihen cmimet. = absurde gje qe nuk qendron. O ju shqiptare qe i merrnin shkommen akoma me veze dhe 100 eureshe te futur ne fletore qe keni brenda nje kohe te shkurter 20 diplloma. Nuk behet shqiperia me shqiptar te tille. flm studioni mire teorit ekonomike dhe si ho hecen bota. naten
halili
Cjan keto qe thoni juve governator.Shqiperia eshte fanar ndricues ne brigjet e adriatiku. ajo po ecen me hapa gjigante drejt nje superfuqie. Here jemi vendi i pare ne europe e here jemi vendi i dyte ne bote per zhvillim ekonomik dhe per perparim. Jemi bvendi m ei luntur ne bote me nje zhvillim ekonomik te pa pare dhe te pa degjuar. O sa mire do te ishte qe kishte dis adrejtues ps europa ose amerika si juve governator dhe si salukun. E kuptoni sa qesharak jeni bere me kete qe thoni dite per dite.Governator, beju vetem nje here burre dhe thuaj te verteten se do ti besh ndere vendit tend

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
2 + 8 =
Promovohet libri pėr dashurinė e profetit Muhamed
Nė Sarajevė ėshtė promovuar sot libri "Hazreti Hatixha Kubra", i autores Smaragda Klino, kushtuar Hazreti Hatixhes, bashkėshortes sė parė tė Profetit Muhammed. Ky libėr ėshtė botim i rishikuar dhe i plotėsuar i njė studimi shkencoro-letrar pėr Hazreti Hatixhen dhe dashurinė e saj ndaj Profetit Muham
Sėmundja pėr tė cilėn femrat rrallė flasin
Miliona gra nė botė vuajnė nė heshtje nga njė sėmundje e dhimbshme, pasi kanė turp tė kėrkojnė ndihmė. Paralajmėrimi vjen nga gjinekologia angleze Geetha Venkat, e cila thotė pėr "Mail Online" se shumė gra vuajnė nga vaginizmi, njė sėmundje e zakonshme, por qė rrallė diskutohet.  Ky ērregullim, i c
Daēiē i kėndon sėrish Ramės, "O sole mio"
Shefi i diplomacisė serbe, Ivica Daēiē ka mbajtur sėrish njė “mini-koncert”, nė mbrėmjen ceremoniale pėr pjesėmarrėsit e samitit Kinezo-Ballkanik. Sipas portalit “Blic”, nė darkėn ceremoniale pėr tė ftuarit e samitit, qė u zhvillua mbrėmjen e sė martės,  Daēiē kėndoi sėrish kėngėn “O sole mio”. Tė