Studimi amerikan: "Krishti pėrdorte kanabis pėr tė bėrė mrekulli"
Publikuar më 21.10.2012 | 17:03

"Jezu Krishti ka qenė pėrdorues kanabisi dhe njė nga mbėshtetėsit e hershem tė pronave mjekėsore tė drogės". Sipas njė studimi amerikan, publikuar nė 'Guardian', Jezu Krishti dhe dishepujt e tij kishin pėrdorur droge pėr tė kryer shėrime tė mrekullueshme. 

Sipas studimit vaji qė pėrdorte Jezu Krishti dhe dishepujt e tij pėrmbante njė pėrbėrės tė quajtur 'kaneh-bosem' qė prej atėherė konsiderohet si ekstrakt kanabisi. Sipas njq artikulli nga Chris Bennett nė revistėn High Times, temjani i pėrdorur nga Krishti pėr ceremonitė pėrmbante njė ekstrakt kanabisi.

Bennett thotė se vajrat qė pėrdorte Krishti ishin vėrtet tė pėrzierė, edhe pse njerėzit moderne preferojnė tė tymosin, por pėrbėrėsit e tij aktive bazohen nė vaj.

"Nėse kanabisi ėshtė pėrbėrėsi kryesor i kėtyre vajrave, recetėn e kėtij vaji ka pėrdorur Jezu Krishti dhe krishterėt pas tij dhe sot persekutimi i atyre qė pėrdorin kanabis konsiderohet antikrishter",- pėrmbyll Bennett.

 /Shekulli Online/ Pėrgatiti: E.L/

 

Videot e fundit
20 Komente
Pa Emër
nqs Krishti u servirte te krishtereve vaj me canabis,Mohamed u mbushte barkun muslimaneve me bombs...........
pa emer je grek apo serb
O pa emer kaq i trashe je sa qe ne vend te mbrosh figuren e jezusit a.s kerkon te perdhosesh ate te muahamedit a.s . Sa per sqarim o degjenerata grekoserbe , Jesusi dhe Muhamedi per ne muslimanet jane njelloj dhe i duam e dhe i respektojme njelloj. Sa per artikullin nuk ka asgje te keqe se ai nuk e ka perdorur si cigare po si vaj qe ne kete rast eshte vetem kurues.
spartaku
Nuk na mbushin mendjen kete kolloqifte me rigon.Ato jane trillime se gjoja JEZU KRISHTI paska perdorur droge qe atehere.Mos hyni ne gjynah me keto pallavra.
Pa Emër
linje krishtin rehat perdori s, perdori ,ai sheroj njerez flitet qe beri mire .merruni me studimet si te ndimoni njerez ushqim ilace
Pa Emër
linje krishtin rehat perdori s, perdori ,ai sheroj njerez flitet qe beri mire .merruni me studimet si te ndimoni njerez ushqim ilace
Pa Emër
linje krishtin rehat perdori s, perdori ,ai sheroj njerez flitet qe beri mire .merruni me studimet si te ndimoni njerez ushqim ilace
luani
o pa emer .ngelshe pa emer ishalla qe fole keshtu per muhamedin turp te kesh ....jam shume i zgjenjyher me ty
katerina flero
Kur ju e dini-t kete ... Atehere , perse nuk ja treguat enverit , ... qe te bente " cudira" te tilla , pa vrare e prere e syrgjynosor , NJERI,
katerina flero
Kur ju gazetaret e dikurshem e te sotem e dini-t kete ... Atehere , perse nuk ja treguat enverit , ... qe te bente " cudira" te tilla , pa vrare e prere e syrgjynosor , NJERI,
loni
prona mjekesore te droges ??????????? me falni cfare do te thote kjo ne shqip mos valle vetite sheruese te barnave??????dhe nese jeni ne nje mendje me mua ju them miqesisht hapni librat e leximit letrar sa nuk eshte vone.........
Gledi Tapia
Jezusi, Zoti vetė, pėrdorte vajra, bimė mjekėsore (nga njeriu) apo drogė pėr tė kuruar njerėzit???!! edhe budallai vetė ėshtė mė i zgjuar, o njerėz tė mjerė qė i bėni gropėn vetes
vlora
pa emer do te thote se je askushi
F.Selfo
mohameti pinte sperme kali
Vėzhguesi F
Turp! Kush nga keta "studiues" rrugaēe amerikane, ka mendere te perdhose figuren e nje ikone te shoqerise njerzore te ketij 2000 vjeēari te fundit?! Shkoni mor biēimsezer qe kerkoni te barazoni halabaket alucionante me figuren e Idhullit te Njerzimit, pjella te satanait.
Vėzhguesi F
Turp! Ne daēi mos e publikoni kete koment por reston merreni. A ka me per te germuar nga ju gazetare "reformatore" te gazetes Shekulli per ta perdhosur ate dhe per ta bere me pacavure se gazeta e Fahri Balliut! Kush nga ju apo nga keta "studiues" rrugaēe amerikane, ka mendere te perdhose figuren e nje ikone te shoqerise njerzore te ketij 2000 vjeēari te fundit?! Shkoni mor biēimsezer qe kerkoni te barazoni halabaket alucionante me figuren e Idhullit te Njerzimit, pjella te satanait.
Mark.uk
Ndryshe nuk eshte djadhi.Po sot mbas 2000 vjetesh pse nuk dalin te till njers.
paradoxal
Artikullin origjinal ne anglisht e keni ketu:
http://www.guardian.co.uk/world/2003/jan/06/science.religion

Publikuar nga "the Guardian". (Une jam kristian meqe ra llafi prandaj kursejini komentet idote)
paradoxal
Ja ku eshte edhe tek BBC-ja. Mos u beni me katolik se Papa ju lutem!

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/2633187.stm
envision
Hajde shkence hajde. Po ketij i thone zbulim. Pse nuk thoni qe perdorimi i droges na qenka legjitim?! Me demek drogaxhinjte i paskemi te gjithe doktore. Cfare logjike gomari qe keni. Ju gazetaret beni mire te merrni ca droge edhe te dilni njehre nga spitali se mos kush e di ju funksionon. Njerez te pa cipe!
Pa Emër
Spaskan pas faj njerzit ne ate koh... Mbas perdorimit te vajrave te gjith shihnin mbrekullira..

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
8 + 5 =
Shqiptarėt mbushin rrugėt e Nju Jorkut me flamuj
Vetėm njė ditė na ndan nga 102-vjetori i Pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe atmosfera nuk ka pėrfshirė vetėm trojet shqiptare, por edhe rrugėt e Nju Jorkut. Portali amerikan  “silive.com” raporton se bulevardi “Hylan” nė Nju Jork ėshtė mbushur me flamuj shqiptarė me rastin e 28 Nėntorit, por pa lejen e b
Krijohet harta e rrymave oqeanike
Shkencėtarėt kanė krijuar pėr herė tė parė nė histori njė hartė tė saktė tė lėvizjes sė rrymave oqeanike. Ky model do tė ndihmojė studiuesit tė kuptojmė se si lėvizin ujėrat e oqeaneve dhe kush ndikon tek kėtė lėvizje. Tė dhėnėt janė marrė nga satelitė tė ndryshėm, por mė shumė nga Agjencia Evr
Do njė muaj tė lindė dhe ngre peshėn 100 kg
Katja Harjanne ėshtė njė femėr qė mund tė mbaje plot 100 kilogram, pavarėsisht se ajo ėshtė nė muajin e tetė tė shtatzėnisė. 39-vjeēarja, e cila ėshtė 38 javė nė shtatzėninė e saj tė parė, merr pjesė nė ngritjen e peshave tė rėnda nė seancat CrossFit, dhe beson se kjo ėshtė njė praktikė qė e ka ndi

Warning: fopen(cache3/artikull/6290.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/shekulli/public_html/web/cache2.php on line 3

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/shekulli/public_html/web/cache2.php on line 7

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/shekulli/public_html/web/cache2.php on line 11