Athinė, neonazistėt grek sulmojnė shtėpitė e emigrantėve
Publikuar më 04.11.2012 | 10:47

Neonazistėt grek kanė sulmuar sėrish emigrantėt qė ndodhen nė Athinė, duke ia thyer xhamat dhe hyrjet e ndėrtesave tė tyre. Ngjarja ka ndodhur nė Shėn Pandelejmon dhe Shėn Meletius tė Athinsė, ku emigrantėt nė kėto zona ankohen se kanė kaluar njė natė tjetėr tė vėshtirė mbrėmė, kur pati sėrish episode me protagonistė anėtarėt e Agimit tė Artė. 

Nė mbrėmje banorėt e zonės u mblodhėn pėr tė protestuar kundėr krimit, qė sipas tyre ua ka bėrė jetėn tė padurueshme. 

Nė kėtė klimė persona tė panjohur, tė cilėt janė anėtarė tė Agimit tė Artė, kanė thyer e shkatėrruar xhamat e shtėpive tė emigrantėve.

Ata sulmuan edhe gazetarin e SKAI, qė ndodhej atje pėr tė mbuluar ngjarjen. Agresorėt e rrahėn atė dhe i grisėn kartėn e identitetit tė gazetarit. 

Kjo ėshtė nata e dytė e trazirave, nė Shėn Pandelejmon, ku situatėn e kanė nė dorė anėtarėt e ‘Agimit tė Artė’ dhe policia mbėrrin nė vendngjarje, vetėm kur gjithēka ka mbaruar. 

Situata nė kėtė zonė nė Athinė ėshtė bėrė tepėr shqetėsuese, me sulme tė pėrgjakshme, me banorėt e shqetėsuar se nuk ndihen tė sigurt as nė shtėpinė e tyre dhe me goditjet mbi tė huajt. Klimėn e ashpėrsoi plagosja e njė berberi nga njė emigrant dhe therja me thikė e njė tė huaji gjatė trazirave tė djeshme.

/Shekulli Online/ E.L/

Videot e fundit
10 Komente
beni
Ne nje krize te thelle ekonomike,nuk ka se si mos ndodhin keto ndodhi,qe po shohim e po lexojm ndoshta edhe per dit! Qytetare te huaj te pa legalizuar me leje qendrimi,jan bere viktima te kesaj dhune,natyrisht mundet te ket edhe raste te ralla ku jan sulmuar emigrante te ligjshem,por kjo ndodh ne cdo vend Europian,ku ryma racizmi e nacionalizmi jan te pa shmangshme ne nje shoqeri demokratike! Por kto jan shum pak, ku ndoshta nuk e kalojn shifren 5%! Mendoj se cdo qytetar i huaj,i pa integruar ne cdo shoqeri,do te perballet me kto pasoja te racizmit e nacionalizmit,kur kriza ekonomike ka tejkaluar co shprese te qytetarve per tu punesuar!Kjo politike ndiqet ne cdo vend kapitalist,pra jo vetem ne greqine ku kriza esht shtruar kembe kryq!
Ari
NDOSHTA KA ARDHE KOHA QE EDHE SHQIPERIA ME GREQINE TE BEJNE BISEDIME PER NDRRIM POPULLSIE SI TURQIA ME GREQINE GREKOFONET TE SHKOJNE NE QREQI EDHE SHQIPETARET TE KTHEHEN NE SHQIPERI . NDOSHTA KETE KERKON AGIMI I ARTE NUK E DIJE POR U BEJ ATYRE SHQIPETAREVE THIRRJE TE KTHEHEN NE SHQIPERI SE GREQIA PO SHKON PER LLESH.
shqiptar
fole ti goje hale sado ta ndryshosh emrin turgofagos te njohim nga era e keqe qe vjen era mut arrixhi grek.do u vije fundi e nxorret fytyren ju tirma leshi.u kemi pare ne gjermani belgjike angli sa trima jeni me shqiptaret rrini si kurva ulni koken vdisni te beni shoqeri me shqiptare ne perendim.
Bajram Doka
Ekstremiteti i neonazisteve Greke do te kete pasojat e tij. Sigurisht qe eshte nje levizje pa kauze e eshte destinuar te te shkoje ne plehrat e historise por nga ana tjeter do te ndihmoje ne daljen ne skene te nje rryme opozite me te, qe do te influencoje ne reformimin e qendrimit dhe pranimit te barazise per te gjithe duke sjelle edhe reformimin e vete shtetit grek ne relacionet me fqinjet dhe te drejtat e njeriut.
Mr. G
Gazetari i njohur grek, Dhimitėr Danika :

Ja kush jane greket!

Ai ishte njė shqiptar, ndėrsa ne grekėt me fėmijėt tanė thashethemexhinj, grindavecė, pėrtacė dhe mė e keqja dembelė e tė papunė qe tėrė ditėn verdallisen me frape nė dorė.
Te gjithe indiferentė e tė depresionuar nga fermentimi dhe pasiguria. Armiqėsorė ndaj solidaritetit. Egoistė dhe kurnacė pėr tė ofruar, tė mė japėsh nė do qe tė tė jape. Gjithmonė tė dyshimtė, gjithmonė armiqėsorė, gjithmonė jomikpritės, gjithmonė interesaxhinj, gjithmonė egoistė. Kjo Greqi gjoja europiane dhe e qytetėruar, ėshtė shumė herė mė e paqytetėruar dhe e shpėrfytyruar si ideologjikisht ashtu edhe moralisht. Eshtė shndėrruar mė keq se njė vend i kategorisė sė tretė, mė keq se Shqipėria e vjetėr nė tė gjitha nivelet. Po jua theme juve kėtė gjė, juve bashkėqytetarėve tė mi grekė, ta dini; kėtyre tė bekuarve shqiptarė iu kemi borxhe gjithēka.
Mr. G
Lajme te tilla mua nuk me cudisin fare, sigurishte kur vine nga Greqia, nga ky vende “evropian” ku pabesia me Kalin e Trojes eshte krenari kombetare. Keto vitet e fundit Greqia eshte shperfytyruar ideoligjikishte dhe moralishte ne nje shtete te katigoris se trete, ku TERRORI hakmares, ky mjet mesjetar barrbarik, ka dominuar plotesisht shpirtin primitiv greke te molepsur keqas nga zilia e suksesit te emigranteve qe punoin dhe jetoin ne Greqi. Cfare mund te presesh me shume nga nje popull qe e shefe te ardhmen e tij tek fillxhani i kafese, kurse parazitllekun dhe dembel-llekun e konsideroin si nje te keqe qe ju ka rene ne koke nga (syri i keqe) i botes qe nuk i do, duke u perpiekur te gjejne sherim me ujin e kongjillit te Papulit dhe me peshtymat e plakave fallxhoreve. Kjo eshte Greqia e sot, ksizofrenia dhe barrbarizmi po perhapet gjithandei vendit si flame e keqe. Mirse-erdhet ne nevojtoren e Evropes Greqi ku bisnezi i fallxhoreve arixhesha eshte bisnezi me i sukseshem dhe fitimprures. Ptuuu…ptuuu…moj Gerqi, te marshin te keqennn moj nevojtorja e Evropes…se mos te hane me sy !!!!!!!
ish luftar
a vu vini re grkeve jan njgjir e zez ma shumti ajo dot those se ato nuk jan grek po jan persian se vara e tire eshte e perzier se greket e lasht kan qen njerz me flok geshtenje sa i perket rajonit po kto jan rom si persie .ktu ne gjermani i dallojm ato si rom ktu nuk vu degjohet fjala se han dajakun ktire duhet tash me va mar tokat tona te okupura se shansi eshte dhe edijn bota se jan nacist .luft me kto greket .
sokol
sa per dijeni turkofagos aplikoi pert tu futur te Krisi Avgjia per shkak te ndjenjave kombetare qe ka po e perdhunuan te ziun sapo e moren vesh qe ishte lindur ne shqiperi"dhe tani ndodhet ne spital pas qepjes ne prapanice.Sidoqofte orientimi dhe bindjet e tij ideologjike nuk dihet si do jene mbas ketij incidenti
berati
eshte vertete e dhimeshme te shohesh se si ky vend te cilit ne shqipetaret i kemi dhene kaq shume e qe duhet te ishte fqinji yne ideal ka mbjelle kaq urrejtje ndaj atyre qe vune nje gur themeli ne rilindjen e ketij kombi.por eshte edhe nje paralajmerim per ata qe sot mendojne se po ngrihen me lart
duke ndryshuar identitet e po i bashkangjiten nje kulture superiore.nuk kane per ti pranuar kurre sakrificat e tyre perkundazi kane per ti zhbere si identitet e trajtuar qenie inferiore
ISLAM
Po si ka mundesi qe ne shqiparet i kemi kaq inat Greket, ne kohen kur ne kemi shumicen e Emigranteve ne Greqi? Meqe ne e urrejme aq shume pse shkojme atj, pse nuk kthehemi ne vendin tone, po nga njera ane e shajme, nga ana tjeter kemi ecur neper male me dite te tera per te shkuar ne Greqi. Ata ne na quajne TURQ!!!!!!!!!! Edhe jemi ne fakt nuk kane edhe ume faj, se jemi TURQ!!!!!!!!

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
4 + 2 =
Olta Gixhari: U trondita nga deklarata e Arvizusė
"Keqardhje ėshtė se kam shpenzuar 4 vite kėtu dhe nuk kam takuar Olta Gixharin”. Ishte kjo deklarata e dhėnė nė ‘Top Story’ e ambasadorit tė SHBA-sė Arvizu qė ka befasuar mbarė opinionin publik. Megjithatė mė e befasuara nga tė gjithė ka mbetur vetė aktorja simpatike qė nuk e ka pritur kėtė koment n
Erla Mėhilli tashmė edhe nėnė nė profesion
Kėshilltarja pėr mediet e ish-kryeministrit Sali Berisha, Erla Mėhilli bėhet nėnė. Ajo solli dje nė jetė njė djalė, fėmijėn e saj nė parė. Djali i zėdhėnėses, emri i tė cilit ende nuk bėhet i ditur, ėshtė fryt i lidhjes me ish-prefektin e Tiranės dhe deputetin e PD-sė, Keltis Kruja. Mėhilli
Fotot mė tė pabesueshme tė 2014-ės (FOTO)
Fotografitė mė tė pabesueshme tė vitit 2014 do t’i gjeni nė albumin e mėposhtėm. Ju mund tė shihni personazhe, histori, dhe subjekte qė janė kapur nė momentin e duhur.  Shpėrthimi i vullkanit nė Indoezi qė vrau tė paktėn 15 njerėz, njė sportiste qė ka lindur pa kėmbė, momentet kur kafshėt gjigante