Na ndiqni
Opinion
Nga Gëzim Mekuli Si mund ta sqarojmë se, përse bisedat e përgjuara telefonike u bënë kryel...
Nga Ardi Stefa Kusht që të dalim fitimtarë në kryerjen e reformave, është bindja e një pj...

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Rënia e flokëve është pjesë e procesit të plakjes dhe shumë prej meshkujve nuk i shpëtojnë...

Kryeredaktor:
ARBEN RROZHANI

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Krim në familje, burri vret gruan dhe dorëzohet në polici

“Gruaja më kërkoi llogari, më pyeti se ku isha. Nuk mund t’i jepja llogari për çdo gjë. Më acaroi shumë nervat, për këtë arsye e vrava”. Kështu është shprehur para uniformave blu 73-vjeçari Veli Dervishi, i cili mbrëmjen e sotme vrau bashkëshorten me sëpatë dhe u vetëdorëzua në komisariatin e Golemit. 73-vjeçari ka rrëfyer se e ka vrarë të shoqen, Shazivare Dervishi, 68 vjeç, në gjaknxehtësi e sipër, pas një konflikti të çastit. Sipas policisë, në momentin kur ka kryer vrasjen, autori ka qenë në gjendje të dehur. Krim në familje, burri vret gruan dhe dorëzohet në polici Një krim në familje është regjistruar pasditen e sotme në Golem. Një burrë ka vrarë bashkëshorten

Kryesore të tjera
Publikuar më 28.08.2016 17:54 / Gazmira Sokoli
Policia ka shoqëruar në komisariat personat të cilët qëlluan në armë në ajër mesditën e sotme në Tiranë. Blutë e kryeqytetit kanë dhënë detaje në lidhje me të shtënat te Liceu Artistik, dhe kanë arrestuar në flagrancë 3 persona:
Minuta e fundit
Vështirësitë e profesionit, fotoja e një hidrauliku bën xhiron e botës.
Të përballesh me të papriturat më të pakëndshme të punës si hidraulik dhe të përfundosh edhe në rrjetet sociale. Kështu i ka ndodhur personazhit në foto. Ai është 23-vjeçari Jimmy Cox. Hidrauliku i ri i kontesë Hood në Teksas ës... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 23:02
Makina përplas motorin, 1 i plagosur.
Një aksident rrugor u regjistrua mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Lezhë-Laç. Një automjet ka përplasur një motoçikletë, duke lënë të plagosur drejtuesin e mjetit të vogël. Ngjarja ka ndodhur në kryqëzimin e Ishull-Shëngjinit. ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 22:28
Erdogan: Terroristët do t’i eliminojmë si qeliza kancerogjene.
“Terroristët do t’i shkatërrojmë”. Kështu është shprehur presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, gjatë një fjalimi në Gaziantep, ku javën e shkuar vdiqën 54 persona në një sulm kamikaz gjatë një dasme. “Terroristët do të hiqen ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 22:20
Itali, fillojnë hetime për shkelje të rregullave të ndërtimit.
Në Itali, zyrtarët kanë hapur një hetim, i cili do të fokusohet tek strukturat e ndryshme që u shembën pas tërmetit të fuqishëm të së mërkurës, që shkatërroi katër qytetet në zonën malore të pjesës qendrore të vendit. Prokuro... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 22:13
Prishtinë, dy grupe të armatosura përleshen në parkingun e qendrës tregtare.
Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar mbrëmjen e sotme në një qendër tregtare në Prishtinë. Sipas informacioneve të fundit, ngjarja ka ndodhur në qendrën tregtare ETC në lagjen ‘Kodra e Trimave’ në Prishtinë, raporton RTK. ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:54
Njihuni me burrin më të vjetër në botë: Kam blerë tokën për varr, dua të vdes.
Një burrë nga Indonezia mendohet se është mashkulli më i vjetër në botë. Në dokumentin e tij të identifikimit thuhet se ai ka lindur në vitin 1870. 145-vjeçari Mbah Gotho e ka kaluar dyfish jetëgjatësinë mesatare të indonezianëve, q... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 21:07
Krim në familje, burri vret gruan dhe dorëzohet në polici.
“Gruaja më kërkoi llogari, më pyeti se ku isha. Nuk mund t’i jepja llogari për çdo gjë. Më acaroi shumë nervat, për këtë arsye e vrava”. Kështu është shprehur para uniformave blu 73-vjeçari Veli Dervishi, i cili mbrëmjen e s... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:33
Pakoja e dyshimtë në Sauk, alarm i rremë.
Një pako e dyshimtë është gjetur pasdite në zonën e rrethrrotullimit të Sanatoriumit në Sauk. Pakoja që dyshohej se mund të ishte eksploziv ka vënë në alarm policinë, e cila ka rrethuar zonën. Sipas informacioneve, pakoja kishte ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:16
Itali, minoreni shqiptar i bie Italisë më këmbë .
Një udhëtim që mediat lokale të Breshias e quajnë heroik është ai i një 15-vjeçari shqiptar, i cili ka udhëtuar në këmbë për 4 ditë me radhë, derisa është takuar rastësisht me një bashkatdhetar. Historia dramatike e 15-vjeçari... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:07
Rama inspekton Lungomaren: Ata që nga padurimi lëshojnë romuze, do thonë s’kam thënë gjë.
Kreu i qeverisë Edi Rama ka inspektuar ecurinë e punimeve të tre investimeve strategjike që rregullojnë lëvizjen e mjeteve në qytet dhe drejt bregut dhe transformojnë vijën bregdetare. Kryeministri u ndal në çdo kantier pune të hapur p... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 20:06
Aventura kthehet në një tragjedi, piloti transmeton direkt vdekjen e tij (VIDEO) .
Një pilot italian i njohur si Armin Schmeider i veshur me kostum fluturues “wingsuit”, gjeti vdekjen pasi u hodh nga maja e malit, pranë Kandersteg në Zvicër 28-vjeçari, i tha ndjekësve të tij “sot do të fluturoni me mua”, para se ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:52
LDK: Driton Çaushi i Vetëvendosjes, si Zani Çaushi i Vlorës.
Lidhja Demokratike e Kosovës me anë të një komunikate për media ka reaguar ndaj deklaratës së nënkryetarit të Vetëvendosjes, Driton Çaushi, që ka bërë sot ndaj kryeministrit Isa Mustafa. Sipas LDK-së me deklaratat e tilla si të Dri... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:37
Siti i Guardiolës mposht Uest Hemin (VIDEO).
Mançester Siti i Goardiolës ka arritur fitoren e radhës në Premier Ligë, duke mposhtur në shtëpi me rezultatin 3:1 skuadrën e Uest Hemit. “Qytetarët” e gjetën golin shumë shpejtë, që minutën e 8 me anë të mesfushorit anglez, Ra... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:26
“Kathimerini”: Aleanca e Ramës me PDIU-në pengon marrëdhëniet dypalëshe .
Media greke shkruan se udhërrëfyesi i rënë dakord qershorin e kaluar mes Shqipërisë dhe Greqisë për të përmirësuar lidhjet dypalëshe duket drejtë fundosjes. Sipas gazetës “Kathimerini”, duke iu referuar edhe burimeve diplomatike... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 19:04
Dibër, kandidati i së majtës zhvillon takime në Kalanë e Dodës.
Kandidati i majtë për Bashkinë e Dibrës e ka zhvendosur në Kalanë e Dodës, fushatën dhe është takuar me banorët e kësaj zone. Asfaltimi i rrugës Ceren-Radomirë-Rade, ngritja e mirëmbajta e kanaleve të ujit vaditës, subvencionet p... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 18:39
F1, Rosberg fiton garën mes aksidenteve, Hamilton ruan kreun (VIDEO).
Nico Rosberg fiton çmimin e madh të Belgjikës. Piloto i “Mercedes” ka arritur fitoren e gjashtë në këtë sezon, duke lënë mbrapa Daniel Ricciardon e “Red Bull” dhe rivalin e tij në këtë sezon shokun e skuadrës, Lewis Hamilton. ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 18:27
Vaji i kanabisit, nga e hëna në farmacitë e Maqedonisë.
Vaji i kanabisit për qëllime mjekësore nga e hëna mund të blihet në farmacitë e Maqedonisë, por vetëm me udhëzim nga mjeku. Agjencia e Maqedonisë për Barna dhe Elemente Mjekësore ka miratuar çmimin e dy vajrave të reja nga kanabisi. ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 18:18
E mbani mend Pipi Çorapegjatën? Ja si është sot (FOTO).
Shumë prej nesh e mbajnë mend Pipi Çorapegjatën, madje janë rritur me aventurat e saj në film ose libër. Historia e vajzës flokëkuqe me dy bishtaleca që jetonte vetëm me një majmun dhe një kalë të bardhë në një vilë në Suedi ka b... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 18:02
Ja kush janë 3 personat që qëlluan me pistoletë sot në Tiranë (VIDEO).
Policia ka shoqëruar në komisariat personat të cilët qëlluan në armë në ajër mesditën e sotme në Tiranë. Blutë e kryeqytetit kanë dhënë detaje në lidhje me të shtënat te Liceu Artistik, dhe kanë arrestuar në flagrancë 3 persona:... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:54
Deputetët portugezë me të rinjtë e LRI: Nuk duhet të dorëzoheni, sfida më e madhe hyrja në BE.
Të pranishëm në Kampingun e LRI­-së në Jalë ishin dhe dy deputetët e Partisë Socialiste të Portugalisë, Joao Torres dhe Ivan Gonçalves. Në një intervistë për mediat, deputeti Torres, teksa e cilësoi si të rëndësishëm rolin e L... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 17:41
Media greke shkruan se udhërrëfyesi i rënë dakord qershorin e kaluar mes Shqipërisë dhe Greqisë për të përmirësuar lidhjet dypalëshe duket drejtë fundosjes. Sipas gazetës “Kathimerini”, duke iu referuar edhe burimeve diplomatike
Kandidati i majtë për Bashkinë e Dibrës e ka zhvendosur në Kalanë e Dodës, fushatën dhe është takuar me banorët e kësaj zone. Asfaltimi i rrugës Ceren-Radomirë-Rade, ngritja e mirëmbajta e kanaleve të ujit vaditës, subvencionet p
Lidhja Demokratike e Kosovës me anë të një komunikate për media ka reaguar ndaj deklaratës së nënkryetarit të Vetëvendosjes, Driton Çaushi, që ka bërë sot ndaj kryeministrit Isa Mustafa. Sipas LDK-së me deklaratat e tilla si të Dri
Një protestë e zhvilluar në fshatin Mushtisht të Komunës së Suharekës në Kosovë ka lënë pas disa të plagosur. Protesta ka nisur ndërsa pritej mbërritja e disa serbëve në fshat, për të festuar një festë tradicionale. Banorët e fsh
Një zjarr i madh ka përfshirë një hapësirë të gjelbër mbi qytetin bregdetar të Ulqinit. Zjarri sipas mediave lokale ka shkaktuar panik të madh te pushuesit dhe banorët. Në këtë zonë ndodhen edhe një numër i konsiderueshëm pushues
Një shpërthim bombe ka ndodhur në një makinë tip “Golf” në Nish të Serbisë. Televizioni shtetëror serb ka transmetuar se bomba ishte vendosur në makinën me ngjyrë, e cila kishte targa të Vranjës. Spitali i Nishit informoi se në urg
Një pilot italian i njohur si Armin Schmeider i veshur me kostum fluturues “wingsuit”, gjeti vdekjen pasi u hodh nga maja e malit, pranë Kandersteg në Zvicër 28-vjeçari, i tha ndjekësve të tij “sot do të fluturoni me mua”, para se
Shumë prej nesh e mbajnë mend Pipi Çorapegjatën, madje janë rritur me aventurat e saj në film ose libër. Historia e vajzës flokëkuqe me dy bishtaleca që jetonte vetëm me një majmun dhe një kalë të bardhë në një vilë në Suedi ka b

Thellë
Publikuar më 28.08.2016 10:28 / Neritan Gjergo
Nga Neritan Gjergo  Agjencia Kombëtare e Provimeve ka komunikuar gjatë ditës së djeshme se të gjithë maturantët që kanë shlyer detyrimet me provimet e maturës, e që nuk janë regjistruar për kuotat e pranimeve të raundit të parë, m
  • Nga Dionis Xhafa Qeveria italiane ka organizuar një funeral shtetëror, me arkivole të thjeshtë për disa prej 291 viktimave të vdekur në tërmetin që tronditi Italinë Qendrore. Në sallën e madhe sportive të Askoli Picenos janë paraqitu
  • Nga Saimir Lolja Në muajin shkurt të 2016, nën përkujdesjen e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, u botua në Prishtinë libri “Nga historia e shqiptarëve të Egjiptit gjatë shekujve XV-XX”, i autorit Muhamed Mufaku. Profes
  • Nga Elmaz Gorica Ndërsa  Kuvendi është bërë gati për seancën e jashtëzakonshme parlamentare të datës 30 gusht ku pritet të votohet projektligji “Për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipëri
Ekonomi
Publikuar më 15.08.2016 10:25 / Gazmira Sokoli
Shoqata Shqiptare e Energjisë së Rinovueshme (AREA) e vlerëson si qëllimisht të pasaktë deklaratën e bërë nga Ministria e Energjisë dhe Industrisë për prishjen e njëanshme të kontratave me investitorët e huaj e shqiptarë në fushën e
  • Banka Popullore e Kinës njoftoi se, Banka Botërore (BB) ka vendosur të lëshojë për herë të parë bono SDR në Kinë. Banka Qendrore Kineze deklaroi se lëshimi i bonove të tilla nga Banka Botërore në tregun ndërbankar është një pro
  • Kandidati republikan për president, Donald Tramp paraqiti dje planin e tij ekonomik, duke thënë se do që ta “rigjallërojë” ekonominë amerikane me shkurtime të reja taksash, zbutje të rregullave qeveritare dhe përpjekje për të për
Jetë
Publikuar më 28.08.2016 10:55 / Shekulli
Nga Harilla Koçi Ferma e Baftjar Muçës, është një nga ekonomitë bujqësore që janë krijuar vitet e fundit në afërsi të fshatit Gërnec, në njësinë administrative Vllahinë të Selenicës, rreth 40 km në lindje të qytetit të Vlor
  • Ka zgjedhur që përditshmërinë ta ekspozojë në rrjetet sociale, duke kryesuar në listën e vajzave jo të famshme, por që është bërë e njohur me protagonizmin përmes fotove. Edhe pse ka vendosur të jetë larg botës së spektaklit, arrin
  • Nga Dr.Rudina Thanasi Në të gjitha kohërat bukuria ka qenë e vlerësuar, e kërkuar dhe e idealizuar. Syri njerëzor gjithmonë ka qenë i etur për bukuri, sidomos atë njerëzoren. Ndaj edhe ato produkte dhe procedura që e vendosin në pah
Kulturë
Publikuar më 26.08.2016 11:19 / Gazmira Sokoli
Josif Gjipali dhe Zana Çela janë dy emrat që do të vijojnë garën për kreun e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. Ministria e Kulturës ka shqyrtuar dosjet e dorëzuara nga kandidatët dhe ka përzgjedhur dy emrat finalistë. Emrat
  • Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare, tanimë mund të lexohet edhe në lexuesi serb. Libri “Pallati i Ëndrrave” është botuar në gjuhën serbe nga Shtëpia Botuese “Samizdat”, bën me dije B92. “ ‘Pallati i Ëndrrave’
  • Ministria e Kulturës ka njoftuar se ka mbyllur konkursin për Drejtor të Përgjithshëm në Teatrin Kombëtar të Operas Baletit. Për këtë pozicion kanë aplikuar 6 kandidatë: Josif Gjipali, Agim Hushi, Kleanthi Gjika, Zana Çela, Ylber Gjini d
  • Valeria Dedaj Në galerinë e artit “Ak Art Gallery” artistja Nerina Toçi ka çelur ekspozitën “Imazhi është e vetmja kujtesë që unë kam”. Në tekstin kuratorial, Vjollca Mema Kuçana, shkruan se, Nerina Toçi vjen për herë t
Sociale
Publikuar më 27.08.2016 09:49 / Eno Shkëmbi
Erërat e forta që kanë fryrë gjatë natës kanë përkeqësuar situatën e zjarreve në Shëngjin duke krijuar vatra të reja mëngjesin e sotëm. Mësohet se tri vatra të reja janë riaktivizuar në malin pranë qendrës së qytetit të Shë
Extra
Publikuar më 28.08.2016 21:07 / Gazmira Sokoli
Një burrë nga Indonezia mendohet se është mashkulli më i vjetër në botë. Në dokumentin e tij të identifikimit thuhet se ai ka lindur në vitin 1870. 145-vjeçari Mbah Gotho e ka kaluar dyfish jetëgjatësinë mesatare të indonezianëve, q
Sport
Publikuar më 28.08.2016 19:26 / Gertjan Kosovari
Mançester Siti i Goardiolës ka arritur fitoren e radhës në Premier Ligë, duke mposhtur në shtëpi me rezultatin 3:1 skuadrën e Uest Hemit. “Qytetarët” e gjetën golin shumë shpejtë, që minutën e 8 me anë të mesfushorit anglez, Ra
KM