Na ndiqni
Opinion
Nga Pirro Naçi Në shypin e përditshën, në vazhdimësi,  janë trajtuar mjaft tema të rën...
Nga Ines Pohl Me logjikë nuk mund të kuptohet entuziazmi amerikan për demokratin Bernie Sande...
Trup & Shpirt
Harrilla Koçi Emocionet që përjetoi më shumë se 2 vjet më parë, në Kampionatin Botëror...

Vëllai i Artur Rustemit: Si na zhgënjeu Fatos Nano pas vrasjes së '97-s

Nga Harilla Koçi Shumë kohë pas vrasjes së Artur Rustemit, një prej vëllezërve të tij, Lefteri 62-vjeçar, e ka të vështirë të flasë për atë ngjarje të 19 viteve më parë. Në fakt, nuk ka dëshirë t’i rikthehet asaj dite, kur ai humbi vëllanë e vet, më të vogël. Ndihet i lodhur, ashtu sikundër edhe familjarët e tjerë (bashkë me Arturin, ishin 5 vëllëzër dhe një motër), nga ato përpjekje shumëmujore dhe shumëvjeçare. Por, më tepër ndihet i zhgënjyer. I zhgënjyer nga gjithçka, nga drejtësia dhe politika, që, sipas tij, nuk bënë asgjë, as për gjetjen e autorëve dhe, për më shumë, për të ndihmuar fëmijët jetimë të Arturit. Ky fakt, është edhe një nga pengjet e tij. Dy fëmijë
Kryesore të tjera
Publikuar më 10.02.2016 10:51 / Elidona Syla
Ardian Fullani, ish-guvernatori i Bankës Shqiptare ka paditur në Gjykatën Administrative, Kuvendin dhe BSH-në për shkarkim të padrejtë nga puna. Ai u akuzua para një viti me akuzën e vjedhjes, duke shpërdoruar detyrën. Më pas, Kvshilli
Minuta e fundit
Mot i keq, pezullohet lundrimi i anijeve nga Durrësi.
      Si pasojë e motit të keq, nga dallgët e forta në det pezullohen të gjitha lundrimet. Dallgët në det të hapur arrijnë deri në tetë ballë. Si pasojë e situatës, dy tragete të linjës Durrës-Bari  nu... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:29
Vëllai i Artur Rustemit: Si na zhgënjeu Fatos Nano pas vrasjes së '97-s.
Nga Harilla Koçi Shumë kohë pas vrasjes së Artur Rustemit, një prej vëllezërve të tij, Lefteri 62-vjeçar, e ka të vështirë të flasë për atë ngjarje të 19 viteve më parë. Në fakt, nuk ka dëshirë t’i rikthehet asaj dite, kur ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:15
Nju-Jork, Qendra Botërore e Tregtisë në flakë (VIDEO) .
Një përdorues i “Twitter”-it, Jamie Slade ka përhapur panik në Nju-Jork, pasi ka shpërndarë disa fotografi ku shkruante: “A është Qendra e Tregtisë në zjarr?". Ndërsa, Nick Orlandos u tha ndjekësve të tij: “Zjarr në krye të ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:10
Drejt Anglisë me dokumente false, në pranga dy persona.
  foto ilustruese Bëhet e ditur nga burimet policore se janë vënë në pranga shtetasit Sajmir Çuni 33 vjeç nga qyteti i Lezhës dhe Bylbil Muja, 40 vjeç, nga Kukësi. Ata janë paraqitur në aeroportin  “Nënë Tereza”  për t... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:06
Në kërkim nga shteti italian, arrestohen babë e bir.
  Babë e bir janë vënë në pranga në portin e Durrësit, pasi ishin shpallur në kërkim nga shteti italian Në prill të vitit 2015 janë shpallur në kërkim nga gjykata italiane për trafikim të lëndëve narkotike Bujar jeshili d... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:59
Fullani padit Kuvendin dhe BSH-në për shkarkim të padrejtë nga puna.
Ardian Fullani, ish-guvernatori i Bankës Shqiptare ka paditur në Gjykatën Administrative, Kuvendin dhe BSH-në për shkarkim të padrejtë nga puna. Ai u akuzua para një viti me akuzën e vjedhjes, duke shpërdoruar detyrën. Më pas, Kvshilli... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:51
Kryediplomati austriak mbërrin sot në Tiranë, në fokus integrimi.
Sebastian Kurz, kryediplomati austriak mbërrin sot për një vizitë dy ditore në Tiranë, ku në fokus të diskutimeve do të jetë procesi i integrimit dhe nxitja e bashkëpunimit rajonal. Ministria e Punëve të Jashtme njofton se, “Kurz do... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:31
Shkel urdhrin e gjykatës, arrestohet 34-vjeçari.
  Gjatë ditës së djeshme u bë arrestimi i 34- vjeçarit Lorenc Lumani, nga fshati Piskovë e Përmetit, pasi ka shkelur urdhrin e gjykatës, ku i ndalohej kontakti me të atin.  Gjykata e Përmetit, kishte lëshuar urdhri i mbrojtjeje p... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:22
Minë me telekomandë në qendrën tregtare biznesmenit nga Fieri.
Nga Nikoleta Kovaçi Kishte lënë makinën në parking që pasditen e së hënës. Paraditen e djeshme, i duhej të shkonte në QSUT për të takuar një mikun e tij. Ka shkuar në parking, ka marrë mjetin dhe në dalje mësohet se ka qenë me s... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:08
“Qarje hallesh”, ja çfarë kërkojnë qytetarët.
Nga Mirel Sheme Kristian Kolgjoka, ka përfunduar prej kohësh studimet në Fakultetin e Infermierisë. Thotë se ka vite që endet për një vend pune, por nuk e ka gjetur. Ka një shpresë ndaj ka ardhur që të shënojë hallin e tij, në “li... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:03
Zbardhet masakra ndaj djemve të familjes Kolaveri në Kamëz .
Nga Nikoleta Kovaçi Historia horror që ndodhi në fillimin e nëntorit të vitit 2015 në Kamëz thuajse është zbardhur tërësisht, ndërsa prokuroria e ka të qartë se personi që akuzohet për krimin e rëndë të vrasjes së një personi ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:02
Kapen me kartë identiteti italiane false, arrestohen 2 persona .
Janë arrestuar dy persona në aeroportin e Rinasit, pasi u kapën me dokumente të falsifikuara. Policia ka bërë të ditur se të arrestuarit janë shtetasit Saimir Çuni dhe Bylbil Muja. Mësohet se këta persona u kapën me kartë identiteti ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:57
Ambasadorët “rikthejnë” Berishën në krye të PD-së.
Nga Isuf Kurtaj Ish-kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha edhe pse zyrtarisht është i zhveshur nga të gjitha përgjegjësitë në vendimmarrje të partisë, që nga dorëheqja këtu e dy vjet e gjysmë më parë, qëndrimi i tij, i thë... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:45
BBC: Dua Lipi, ylli më i ri i muzikës .
Gjiganti mediatik BBC ka shkruar për talentin e këngëtares me origjinë nga Kosova, Dua Lipi. Ajo është 20 vjeçe dhe ka lindur në Londër. BBC e cilëson atë si “ylli i popit në pritje”. Gjatë shkollës fillore, asaj i kishin thënë... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:41
Kapet me armë dhe drogë, arrestohet 18-vjeçari.
Mbrëmjen e djeshme u bë arrestimi i A.L, me banim në Vlorë, i kapur me lëndë narkotike dhe thikë. 18-vjeçari A.L me banim në Vlorë, pas një kontrolli fizik bërë nga uniformat blu, në lulishten e lagjes “Pavarësia”, kanë konsta... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:38
Vrasja e Elidonës në Angli, Tropoja në zi .
Ditën e djeshme, rreth mesditës, gra dhe vajza të Tropojës janë bashkuar në qytetin e Bajram Currit në një tubim në emër të jetës, pikërisht për t`i thënë stop dorës vrastare ndaj grave. Tubimi është bërë në emër të ngjarjes s... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:22
Tërmeti në Tajvan, arrestohet ndërtuesi i pallatit.
Të paktën 39 persona humbën jetën nga tërmeti në Tajvan që ndodhi ditën e shtunë. Ndërkohë, policia arrestoi edhe tre persona. BBC shkruan se policia e qytetit Taipei vuri në pranga ndërtuesin e pallatit 17-katësh që u rrëzua nga l... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:20
Protesta për shëndetësinë, akuza ministrit Beqaj.
Nga Fatos Salliu Kthehet në problem parlamentar çështja e punonjësve të pushuar nga puna në qendrën spitalore të Elbasanit. Deputetët e të djathtës kanë mbështetur këtë protestë dhe i kanë bërë thirrje ministrit Beqaj që të kt... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:18
Shpërdoron detyrën, pranga arkëtarit të OSHEE-së.
Ndalohet nga policia e Fierit një arkëtar i postës së OSHEE-së në fshatin Dërmenas. Gjatë operacionit të koduar  “Libreza" u bë i mundur arrestimi i  Ramush Krasniqit. 49-vjeçari akuzohet për vjedhje duke shpërdoruar detyr... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:04
Jemi shëmbëlltyra se çfarë hamë...  .
Nga Pirro Naçi Në shypin e përditshën, në vazhdimësi,  janë trajtuar mjaft tema të rëndësishme.  Drejtësisa dhe  korrupsioni, ekonomia dhe zhvillimi i saj, punësimi dhe informaliteti, partitë politike dhe funksionimi i tyre, BE dhe... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:00
Ndërtuesit e pallateve apo pronarët e truallit nuk mund të lidhin kontrata sipërmarrjeje apo porosie, pa regjistruar lejen e ndërtimit në hipotekë. Kështu deklaroi ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, në Komisionin e Ligjeve, ku foli për
Eurodeputeti Knut Fleckenstein deklaroi në një intervistë për “ATSH” se ka gjetur mirëkuptimin e partive politike për miratimin dhe zbatimin e reformës në Drejtësi. Ai thekson se “nëse gjendet gjuha e përbashkët për miratimi
Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar një takim me emisarin e Çekisë për Ballkanin Perëndimor Sefan Fyle. Haradinaj e ka njohur ish-komisionerin e BE-së me situatën në vend, si dhe i ka parashtru
Kuvendi nuk bën të jetë vend për manovra ushtarake, por vend i debatit dhe ku zgjidhen problemet. Ky ka qenë mesazhi i dhënë nga Komisioneri i Bashkimit Evropian për zgjerim dhe politika të fqinjësisë, Stefan Fyle, gjatë një takimi m
Mijëra gra boshnjake kanë protestuar dje kundër ligjit që ndalon mbajtjen e shamisë myslimane në gjykata dhe institucione të tjera ligjore. Mes simboleve fetare të ndaluara në ligj është edhe hixhabi, ose shamia me të cilën mbuloh
Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, të hënën do të presë homologun maqedonas Nikolla Poposki. Në këtë takim pritet të nënshkruhen dy marrëveshje, ajo për kalim të kufirit mes dy vendeve me letërn
Në parkun kombëtar të Dzanga-Sangha, në Afrikën Qendrore kanë ardhur në jetë binjakët e gorillës, të parët pas më shumë se 20 vitesh. Gjithashtu, është rasti i parë binjak mes gorillave të zonës perëndimore. Sipas “Daily Mail
Të gjithë ata kandidatë që nuk do të fitojnë çmim Oscar, do të ngushëllohen me një dhuratë që organizuesit kanë menduar për ta. Çdo vit ndoshta jeni mërzitur që Leonardo DiCaprio nuk arrinte të bënte të tijën statujën e lakmu
Thellë
Publikuar më 10.02.2016 11:15 / Shekulli
Nga Harilla Koçi Shumë kohë pas vrasjes së Artur Rustemit, një prej vëllezërve të tij, Lefteri 62-vjeçar, e ka të vështirë të flasë për atë ngjarje të 19 viteve më parë. Në fakt, nuk ka dëshirë t’i rikthehet asaj dite, kur
  • Nga Nikoleta Kovaçi Kishte lënë makinën në parking që pasditen e së hënës. Paraditen e djeshme, i duhej të shkonte në QSUT për të takuar një mikun e tij. Ka shkuar në parking, ka marrë mjetin dhe në dalje mësohet se ka qenë me s
  • Nga Mirel Sheme Kristian Kolgjoka, ka përfunduar prej kohësh studimet në Fakultetin e Infermierisë. Thotë se ka vite që endet për një vend pune, por nuk e ka gjetur. Ka një shpresë ndaj ka ardhur që të shënojë hallin e tij, në “li
  • Nga Isuf Kurtaj Ish-kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha edhe pse zyrtarisht është i zhveshur nga të gjitha përgjegjësitë në vendimmarrje të partisë, që nga dorëheqja këtu e dy vjet e gjysmë më parë, qëndrimi i tij, i thë
Ekonomi
Publikuar më 09.02.2016 16:03 / Anxhela Bejtja
Foto ilustruese Shoqata e Ndërtuesve kundërshton ligjin për pasuritë e paluajtshme, ndryshimet e reja të propozuara për të. Ata janë kundër pritjes pa afat për përmbylljen e regjistrimit të lejes së ndërtimit në Hipotekë. “Kë
  • Shqiptarët e kanë gjetur zgjidhjen për të përballuar çmimin e lartë të naftës në vend. Ata blejnë naftë nga fqinjët dhe e shesin pak më shtrenjtë. Diferenca e çmimeve të naftës dhe benzinës në shitje mes Shqipërisë dhe Maqedo
  • Qeveria jep fondin prej 1.17 miliardë lekësh për rritjen e pensioneve për vitin 2016. Në Dokumentin e Reformave Ekonomike, Këshilli i Ministrave ka miratuar vlerën e parave që do të jepet për rritjen e pensioneve. Në programin ek
Jetë
Publikuar më 08.02.2016 10:25 / Anxhela Devole
Nga Harilla Koçi Jeta e Agimit tashmë është e ndarë mes Vlorës dhe Tiranës (deri para pak vitesh mes Vlorës dhe Firences (Itali), ku kishte emigruar prej vitesh). Në këtë dyzim ndikon mendimi i tij për të tashmen dhe për të ardhmen.
Kulturë
Publikuar më 09.02.2016 15:36 / Eno Shkëmbi
Rivarrimi i eshtrave të Ibrahim Kodrës është bërë temë debati në Komisionin e Jashtëm parlamentar. Deputeti i PS-së Ben Blushi i ka kërkuar “llogari” ministres së Kulturës Mirela Kumbaro, përse nuk ka folur me banorët e Ishm
  • Një ekspozitë me pikturat e nxënësve të gjimnazit “Ismail Qemali”, u organizua sot në mjediset e Akademisë së Arteve. Aktiviteti i mbështetur nga Ministria e Integrimit Europian, në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës, mblodhi dipl
  • Nga Valeria Dedaj Nëpërmjet artit të tij kërkon që të mbajë qëndrim ndaj fenomeneve social-politike. Kësaj radhe fenomeni që e ka ngacmuar është dështimi. Për këtë ka zgjedhur çështjen e Gërdecit, duke e konsideruar si më të g
  • Nga Valeria Dedaj Gjatë ditëve të fundit në Komisionin e Medies është diskutuar për Projektligjin e të drejtave të autorit dhe të drejtave të tjera të lidhura me të. Këshilltari Ligjor i Ministrisë së Kulturës, Edmond Ahmeti, gjat
Sociale
Publikuar më 10.02.2016 11:29 / Anxhela Bejtja
      Si pasojë e motit të keq, nga dallgët e forta në det pezullohen të gjitha lundrimet. Dallgët në det të hapur arrijnë deri në tetë ballë. Si pasojë e situatës, dy tragete të linjës Durrës-Bari  nu
Extra
Publikuar më 09.02.2016 23:09 / Eva Hoxha
Shkencëtarët mund të jetë gati në  zbulimin e të ashtuquajturave valë gravitacionale, që janë  valë të pakapshme në strukturën e hapësirës dhe kohës, që janë krijuar nga objekte masive në univers. Pavarësisht shumë dekadave
Sport
Publikuar më 09.02.2016 20:53 / Eno Shkëmbi
Kohë të vështira për ish-portierin e Barcelonës Viktor Valdez. “Gardiani” është huazuar nga Mançester Junajtid te Standard Liezh në Belgjikë, ku është njohur me një veprim disi të hidhur të klubit. Atij i kërkohet të mo