Na ndiqni
Opinion
Nga Gjon Bruçi U ndodha i ftuar në dasmën e mbesës time, Alda, me Gernotin nga Austria, peda...
Nga Fahreed Zaharia Olimpiada mbaroi, dhe verdikti është: Amerika fitoi. Shtetet e Bashkuara l...

Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Rënia e flokëve është pjesë e procesit të plakjes dhe shumë prej meshkujve nuk i shpëtojnë...

Kryeredaktor:
ARBEN RROZHANI

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Gara për bashkinë e Dibrës ngec te Rruga e Arbrit

Nga Elmaz Gorica Fushata elektorale për zgjedhjet e 11 shtatorit në Dibër ka arritur në kulmin e saj, pas prezantimit të kandidatëve nga krerët e dy partive kryesore, PS dhe PD. Pas prezantimit zyrtar të pak ditëve më parë të kandidatit të majtë Muarem Rama, nga kryeministri i vendit Edi Rama, dje ka qenë radha e kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha që të çelë fushatën dhe të prezantojë zyrtarisht para elektoratit të djathë kandidatin e koalicionit të djathtë, Sherefedin Shehu. Basha ndodhej prej dy ditësh në Dibër, duke treguar kështu rëndësinë që PD-ja po i kushton fushatës elektorale për këtë bashki. Ndërsa pas disa vitesh ftohjeje të marrëdhënieve, në krahun e Bashës, ësht

Kryesore të tjera
Publikuar më 26.08.2016 15:02 / Dionis Xhafa
Ditën e sotme është zbardhur e gjithë ngjarja që ndodhi më 25 gusht 2016. Erion Duçka, 28 vjeç, i arrestuar për vendosje të eksplozivit në autobusin e funeralit të fqinjëve, ka rrëfyer gjithçka përpara oficerëve të policisë në kom
Minuta e fundit
VV: Prokuroria të marrë masa ndaj Adem Grabovcit.
Lëvizja Vetëvendosje e konsideron një lajm të mirë, faktin që Prokuroria e Kosovës për nisjen e hetimeve ndaj deputetit të Kuvendit të Kosovës, Adem Grabovci. Kryetari i VV-së Visar Ymeri tha se vendimi i prokurorisë ka ardhur nga trysni... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:41
Turqi, arrestohen tre ish-diplomatë të lartë.
Në Ankara, janë arrestuar sot, tre ish-diplomatë të lartë të akuzuar për lidhje në grushtin e shtetit të tentuar më 15 korrik. Agjencia e lajmeve “Agency Anadoly” ka shkruar se në mesin e të arrestuarve është edhe një ish-këshillt... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:21
U jepet lamtumira viktimave të tërmetit, rritet bilanci në 290.
Italia është në zi kombëtare për viktimat e tërmetit. Paraditen e sotme kanë nisur homazhet dhe po përcillen për në banesën e fundit 35 viktimat e provincës Arquata del Tronto një nga zonat më të goditura nga tërmeti 6.2 ballë. Gj... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:07
Pas lojtarëve, ekipit kombëtar i ikin edhe tifozët e stadiumit.
Nga Olsi Avdiaj Pas eksodit të pesë lojtarëve kosovarë drejt përfaqësueses së këtij shteti, për kombëtaren e kombit shqiptar, vjen problemi i radhës. Ka të bëjë me tifozët dhe biletat. Edhe pse pritet që stadiumi të jetë i mbushu... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:44
Policia parandalon një vrasje në mes të Tiranës, pranga autorit .
Një krim i rëndë është parandaluar nga policia e Tiranës paraditen e sotme. Policia bën me dije se ka parandaluar një vrasje, ndërsa mësohet se në pranga është vënë autori i dyshuar. Blutë e kryeqytetit kanë vënë në pranga n... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:38
Marina Fara: Ju tregoj armën time më të fortë.
Ka zgjedhur që përditshmërinë ta ekspozojë në rrjetet sociale, duke kryesuar në listën e vajzave jo të famshme, por që është bërë e njohur me protagonizmin përmes fotove. Edhe pse ka vendosur të jetë larg botës së spektaklit, arrin... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:33
Haxhinasto: Do të konkludojmë ofertën e fundit për Rrugën e Arbrit.
Ministri i Transporteve, Edmond Haxhinasto, deklaroi për Rrugën e Arbrit, se qeveria po bën vlerësimin e detajuar të kompanisë “China State”, dhe beson se shumë shpejt do të konkludojë ofertën e fundit të realizuar nga kjo kompani. ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:22
Droga dhe gjakmarrja, shkaqet e vrasjes së trefishtë.
Nga Xhentila Gjoshi Prokuroria për Krime të Rënda ka përfunduar hetimet dhe dërgon për gjykim tre personat, dy shqiptarë dhe një italian, të akuzuar si të përfshirë në vrasjen e trefishtë ndodhur në bulevardin “Zogu i Parë”, n... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:08
Zjarri rrezikon banesën, zjarrfikësja iku se s’kishte ujë.
Zjarri që ka rënë në stallën pranë një banese në Shkodër, ka vënë në rrezik familjarët dhe shtëpitë e tjera. Ngjarja ka ndodhur paraditen e sotme në fshatin Melgushë të bashkisë Vau Dejës. Nga të dhënat e para, mësohet se d... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:05
Dhunoi një të mitur dhe sulmoi policinë, arrestohet 20-vjeçari .
Policia e Shkodrës arrestoi një person që ka kundërshtuar dhe goditur forcat e policisë gjatë ushtrimit të detyrës. Mësohet se në pranga ka rënë shtetasi Anton Quku, 20 vjeç, i cili më herët ishte konfliktuar me një 15-vjeçar me i... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:41
Asgjësohen mbi 18 mijë rrënjë kanabis në Vlorë, Memaliaj dhe Krujë.
Vijon aksioni i policisë për ndalimin e kultivimit të bimëve narkotike në të gjithë vendin. Policia e Vlorës ka asgjësuar 26 parcela me rreth 5365 bimë narkotike të llojit kanabis sativa. Bimët narkotike u gjetën të mbjella në fshat... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:33
Daçiç përmend Era Istrefin në OKB .
Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Daçiç, sot në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, ka përmendur gjendjen e Kishës e cila ndodhet në objektin e Universitetit të Prishtinës. Daçiç duke folur për gjendjen e rëndë të objektit i cil... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:31
Ardit Gjoklaj punonte bashkë me vëllanë në landfillin e Sharrës.
Nga Xhentila Gjoshi Refuzohet lirimi i dy të arrestuarve për ngjarjen e ndodhur në zonën e landfillit në Sharrë, ku u gjet i vdekur 17-vjeçari Ardit Gjoklaj. Seanca u zhvillua ditën e djeshme në gjykatën e Apelit Tiranë, ku relatorja e ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:20
S'ndalet Gashi, shënon sërish në kampionatin amerikan (VIDEO).
Sulmuesi i kombëtares shqiptare, Shkëlzen Gashi, ka gjetur sërish golin në kampionatin amerikan të futbollit. Ai shënoi golin e vetëm për Kolorado Rapids, në humbjen 2-1 ndaj Real Salt Lake. Gashi pritet të jetë në listën e të gru... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:14
Bie në gropën e ashensorit, humb jetën 15-vjeçari dhe plagoset një person tjetër .
Një ngjarje e rëndë është shënuar sot në Shkozet të Durrësit, ku një 15-vjeçar ka rënë në gropën e ashensorit duke gjetur vdekjen e menjëhershme. Ndërsa një person tjetër ka mbetur i plagosur, i cili kishte shkuar për ta ndihmu... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:12
Droga dhe gjakmarrja, shkaqet e vrasjes së trefishtë.
Nga Xhentila Gjoshi Prokuroria për Krime të Rënda ka përfunduar hetimet dhe dërgon për gjykim tre personat, dy shqiptarë dhe një italian, të akuzuar si të përfshirë në vrasjen e trefishtë ndodhur në bulevardin “Zogu i Parë”, n... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:11
Fermeri: Po falimentoj, serrat me kaldajë do t’i çoj për skrap.
Nga Xhensila Demollaj Kur i afrohesh qytetit së Cërrikut, kthesa për në fshatin Shalës tregohet nga një tabele me ngjyrë të zverdhur, të dalë boje, si një përpjekje për të mbijetuar. Aty pranë ndodhet një karburant dhe po përball... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:05
Do abuzonte seksualisht me nxënësen, prangoset mësuesi (VIDEO).
Një skandal ka shpërthyer në Kolumbi, ku është arrestuar një mësues 65-vjeçar i quajtur Gilberto Gonzalez Arias, ndërsa po përpiqej të abuzonte seksualisht me nxënësen e tij. Profesori i kishte premtuar nxënëses në fjalë favore n... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:53
Italia në zi, varrosen viktimat e tërmetit.
Nga Dionis Xhafa Italia e ka shpallur ditë zie kombëtare ditën e sotme, 27 gushtin, pasi është goditur në zemër të saj nga një tërmet që ra në orët e para të mëngjesit të së mërkurës. Po sot, pritet varrimi i 49 personave në zo... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:43
Zjarr në Moskë, gjejnë vdekjen 16 persona .
Të paktën 16 persona kanë humbur jetën dhe 4 të tjerë janë plagosur pas një zjarri që ra në një magazinë  në Moskën verilindore. “Një dhomë ishte e shkrumbuar tërësisht nga flakët. Zjarrfikësit gjetën atje 16 trupa”, tha... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:33
Në ditën e katërt të kampingut të LRI-së, me të rinjtë e kësaj partie kanë bashkëbiseduar politikani gjerman, Friedbert Pfluger dhe deputeti i Partisë Socialiste, Namik Dokle. Pfluger ka vlerësuar aktivitetin që zhvillohet në Jalë si
Për zgjidhjen e problemit të radikalizimit fetar, Kosova dhe vendet e Ballkanit duhet të ndihmohen në rrugën e integrimit në Evropë, thotë zyrtari i Departamentit të Shtetit, Daniel Fried. Në një intervistë për shërbimin gjeorgjian të
Prokuroria Speciale e Kosovës ka nisur hetimet ndaj deputetit Adem Grabovci, për “shpërdorim të detyrës dhe ndikim mbi procesin e vendimmarrjes brenda institucioneve, agjencive qeveritare dhe ndërmarrjeve publike”. Në një kumtesë të Pro
Me gjithë mungesën e debatit institucional në lidhje me Marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, polemikat dhe debatet pro dhe kundër ratifikimit të kësaj marrëveshje po zhvillohen qoftë përmes prononcimeve për media apo sh
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoni, Menduh Thaçi, i është përgjigjur ftesës së Prokurisë së Posaçme dhe për një orë ai ka dëshmuar të hënën para prokurorëve. Zyrtarisht, nuk është bërë e ditur arsyeja e thirrj
Në Greqi raportohet se është riaktivizuar sërish malaria, pas shkurtimeve në buxhet për luftimin e mushkonjës që përhap sëmundjen në fjalë. Mësohet se 12 qytete të Greqisë është ndaluar donacioni i gjakut për shkak të sëmundjes
Një skandal ka shpërthyer në Kolumbi, ku është arrestuar një mësues 65-vjeçar i quajtur Gilberto Gonzalez Arias, ndërsa po përpiqej të abuzonte seksualisht me nxënësen e tij. Profesori i kishte premtuar nxënëses në fjalë favore n
Çfarë mund të bashkojë dy vende që kanë armiqësi dhe konflikte politike me njëra-tjetrën? Ndoshta arti, kultura, sporti, por edhe ushqimi. Rëndësinë e kësaj të fundit e kanë kuptuar më së miri dy të rinj të cilët kanë menduar

Thellë
Publikuar më 27.08.2016 12:08 / Jola Alimemaj
Nga Xhentila Gjoshi Prokuroria për Krime të Rënda ka përfunduar hetimet dhe dërgon për gjykim tre personat, dy shqiptarë dhe një italian, të akuzuar si të përfshirë në vrasjen e trefishtë ndodhur në bulevardin “Zogu i Parë”, n
Ekonomi
Publikuar më 15.08.2016 10:25 / Gazmira Sokoli
Shoqata Shqiptare e Energjisë së Rinovueshme (AREA) e vlerëson si qëllimisht të pasaktë deklaratën e bërë nga Ministria e Energjisë dhe Industrisë për prishjen e njëanshme të kontratave me investitorët e huaj e shqiptarë në fushën e
  • Banka Popullore e Kinës njoftoi se, Banka Botërore (BB) ka vendosur të lëshojë për herë të parë bono SDR në Kinë. Banka Qendrore Kineze deklaroi se lëshimi i bonove të tilla nga Banka Botërore në tregun ndërbankar është një pro
  • Kandidati republikan për president, Donald Tramp paraqiti dje planin e tij ekonomik, duke thënë se do që ta “rigjallërojë” ekonominë amerikane me shkurtime të reja taksash, zbutje të rregullave qeveritare dhe përpjekje për të për
Jetë
Publikuar më 27.08.2016 12:33 / Jola Alimemaj
Ka zgjedhur që përditshmërinë ta ekspozojë në rrjetet sociale, duke kryesuar në listën e vajzave jo të famshme, por që është bërë e njohur me protagonizmin përmes fotove. Edhe pse ka vendosur të jetë larg botës së spektaklit, arrin
  • Nga Dr.Rudina Thanasi Në të gjitha kohërat bukuria ka qenë e vlerësuar, e kërkuar dhe e idealizuar. Syri njerëzor gjithmonë ka qenë i etur për bukuri, sidomos atë njerëzoren. Ndaj edhe ato produkte dhe procedura që e vendosin në pah
  • Nga Pier Gildo Bianchi Djegie, ndjenjë të përzjeri, gjuhë e thatë, fryrje pas buke, tretje të vështira dhe me dhembje, dhembje të papërcaktuara të barkut, çrregullime të zorrëve e kështu me radhë krijojnë atë kuadër të sëmundje
Kulturë
Publikuar më 26.08.2016 11:19 / Gazmira Sokoli
Josif Gjipali dhe Zana Çela janë dy emrat që do të vijojnë garën për kreun e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. Ministria e Kulturës ka shqyrtuar dosjet e dorëzuara nga kandidatët dhe ka përzgjedhur dy emrat finalistë. Emrat
  • Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare, tanimë mund të lexohet edhe në lexuesi serb. Libri “Pallati i Ëndrrave” është botuar në gjuhën serbe nga Shtëpia Botuese “Samizdat”, bën me dije B92. “ ‘Pallati i Ëndrrave’
  • Ministria e Kulturës ka njoftuar se ka mbyllur konkursin për Drejtor të Përgjithshëm në Teatrin Kombëtar të Operas Baletit. Për këtë pozicion kanë aplikuar 6 kandidatë: Josif Gjipali, Agim Hushi, Kleanthi Gjika, Zana Çela, Ylber Gjini d
  • Valeria Dedaj Në galerinë e artit “Ak Art Gallery” artistja Nerina Toçi ka çelur ekspozitën “Imazhi është e vetmja kujtesë që unë kam”. Në tekstin kuratorial, Vjollca Mema Kuçana, shkruan se, Nerina Toçi vjen për herë t
Sociale
Publikuar më 27.08.2016 09:49 / Eno Shkëmbi
Erërat e forta që kanë fryrë gjatë natës kanë përkeqësuar situatën e zjarreve në Shëngjin duke krijuar vatra të reja mëngjesin e sotëm. Mësohet se tri vatra të reja janë riaktivizuar në malin pranë qendrës së qytetit të Shë
Extra
Publikuar më 27.08.2016 08:25 / Eno Shkëmbi
1770- Lindi George Wilhelm Friedrich Hegel, filozof gjerman. “Zogu i Minervës i hap krahët vetëm kur bie muzgu” Pikëpamja poetike e Hegelit thotë se filozofët nuk kanë fuqi. Vetëm pas përfundimin të një epoke mund të kuptojnë
Sport
Publikuar më 27.08.2016 12:44 / Jola Alimemaj
Nga Olsi Avdiaj Pas eksodit të pesë lojtarëve kosovarë drejt përfaqësueses së këtij shteti, për kombëtaren e kombit shqiptar, vjen problemi i radhës. Ka të bëjë me tifozët dhe biletat. Edhe pse pritet që stadiumi të jetë i mbushu
KM