Ndryshimet e fundit, 30 Qershor 2012
Ora 09:36 CET

Shekulli Online

Nga Babica e Vlorës në sallën e OKB-sëilda%20sulo.JPGNëse ju themi se një vajzë nga fshati Babicë e Madhe, Vlorë, ka shkuar 6 muaj më parë në OKB për të raportuar gjendjen e të drejtave të fëmijëve në Shqipëri, do ta besonit? Po, po! Për herë të parë, një 17-vjeçare ka përfaqësuar Shqipërinë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara në  Gjenevë. Ajo quhet Ilda Sulo dhe këtë vit është maturante. E takojmë Ildën në kampin veror “World Vision” për të rinjtë që kanë punuar në mënyrë vullnetare me projektet e tyre. Mes adoleshentëve nga të gjitha rrethet e Shqipërisë, silueta dhe zhdërvjelltësia e Ildës të bie në sy. Ajo e kishte një të veçantë. Kishte qenë zëri i të gjithë bashkëmoshatarëve në një organizatë ku me siguri fjala nuk humbet, por dëgjohet. Imcake në pamje, por me një oratori për t’u admiruar, adoleshentja është shumë e lumtur që është aktive dhe do të donte që kjo rrjedhë ta ndiqte gjatë gjithë kohës.

Ka filluar të merret me të drejtat e fëmijëve kur ishte fare e vogël, 6 vjet më parë. Me organizime për të dalë nga monotonia, së bashku me bashkëmoshatarët e saj të fshatit ku jetonte, arriti të fuste në “rrjetë” edhe prindërit. Na tregon se, ata ishin shumë skeptikë ndaj aktiviteteve që vetë fëmijët organizonin për mbrojtjen e të drejtave të tyre. Sugjerimet që ata jepnin ishin se si të kalonin kohën e lirë, si duhej të silleshin prindërit me ta, se sa duhej të lexonin dhe të informoheshin për të qenë të barabartë me fëmijët e qyteteve. Prindërve u ishte dukur sikur ata po luanin, ose ndoshta e gjithë kjo kishte ardhur pasi ata po shihnin shumë filma. Por nuk ishte kështu. Ilda së bashku me miqtë e saj zbritën në terren, ndërtuan pyetësorë, mësuan se cilat ishin problemet e fëmijëve, duke tentuar më pas që t’i ndihmonin.

Në prill, ajo u votua nga fëmijët për të përfaqësuar Shqipërinë në OKB, me raportin që vetë Ilda dhe ndihmësit e saj arritën të hartonin. Në një intervistë të shkurtër për ‘Shekullin’, vajza nga Babica e Madhe tregon edhe ëndrrat e saj.

 

Kur u bëtë pjesë e World Vision dhe si u angazhuat?

Për herë të parë u bëra pjesë e organizatës para 6 vjetësh, në projektin e Qeverisë së Nxënësve. Kur ai përfundoi, u bëra pjesë e një projekti tjetër, brenda World Vision, për mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve. 

 

Po më pas, si vazhduat dhe pse vendosët të merreshit me aktivitete të tilla?

Më pëlqente qëllimi për të cilin organizata funksiononte. Ishte shumë motivuese të shihje sesi punonjësit e saj punonin me fëmijët. E shihja edhe si sfidë ndaj vetes, për të ndryshuar komunitetin ku jetoja.  

 

Çfarë ndryshoi te prindërit dhe fëmijët e zonës organizmi i aktiviteteve të tilla?

Fëmijët nisën të ndërgjegjësoheshin për të drejtat e tyre sepse nuk i njihnin ato. Kurse prindërit, edhe pse me shumë punë, më në fund nisën të ndryshonin mënyrën e tyre të edukimit të fëmijëve. Tani ata janë nxitësit kryesorë që grupet tona të vazhdojnë punën dhe marrin pjesë në çdo aktivitet tonin.

 

E kishit të vështirë raportin me prindërit?

Jo, ata kanë qenë gjithnjë mbështetësit e mi kryesorë, pjesëmarrës në çdo aktivitet timin, që nga fillimi.

 

Na tregoni pak rrugën që ju çoi deri në OKB, si përfaqësuese e Shqipërisë?

Pasi hartuam raportin mbi zbatimin e të drejtave të fëmijëve në rrethin e Vlorës, e bashkuam atë me raportet e organizatave të tjera, nga zona të ndryshme të Shqipërisë. Më pas, grupit tonë në Vlorë iu kërkua të zgjidhte përfaqësuesin për në Gjenevë dhe ata ma besuan mua këtë detyrë.  

 

Cili ishte misioni yt në atë konferencë?

Në një ditë të caktuar, fëmijët e shteteve anëtare paraqisnin raportin para Komitetit, bashkë me rekomandimet për qeverinë. Më pas, ishte vetë OKB-ja që këto rekomandime ia delegoi qeverisë përkatëse. Ne raportuam para të njëjtit komitet, ku raportoi vetë qeveria shqiptare disa muaj më pas.  

 

Ju hartuat raportin për të drejtat e fëmijëve. Si rezultuan ato për Shqipërinë?

Rezultoi që kishte ndryshime të mira, krahasuar me disa vite më parë, por ende ka shumë për të bërë, sidomos në fushën e edukimit cilësor për fëmijët.

 

A u pëlqye raporti i paraqitur nga Shqipëria?

U pëlqye shumë dhe kjo na u tha nga vetë përfaqësuesja e Komitetit. Procedura ishte e tillë: Pasi lexuam raportin, anëtarët e komitetit bënë pyetje për të parë nëse ishim vetë ne fëmijët që e kishim shkruar dhe jo punonjësit e organizatave. Pas përfundimit të kësaj procedure, përfaqësuesja na uroi personalisht dhe shtoi se, sipas Komitetit, kishim qenë delegacioni më i mirë.  

 

Si është një ditë e juaja në fshatin Babicë e Madhe të Vlorës?

Shkollën e mesme e kryej në Vlorë. Më pas kthehem në shtëpi, studioj e takohem me shokët e shoqet. Përveç kësaj, jam vullnetare në një qendër të motrave françeskane në fshat. Aty kujdesem dhe argëtoj fëmijët e vegjël.  

 

Për çfarë do t’i vazhdoni studimet e larta, e keni menduar?

Këtë vit jam maturante. Dëshiroj të vazhdoj studimet për Shkencat Sociale sepse puna në organizatë më përfshin tërësisht. Gjithë stafi i saj, me të cilin kam bashkëpunuar gjithë këto vite, ka qenë dhe është një shembull ndjekjeje për mua.  

 

A keni një ëndërr? Cila është ëndrra juaj më e madhe?

Ëndrra ime më e madhe është të jetoj si njeri i plotë. E tillë ndihem vetëm kur ndihmoj të tjerët, jap për ta. Ëndrra ime është që të gjithë njerëzit me të cilët ndaj jetën të kenë po këtë dëshirë, për të dhënë e ndihmuar.

 

Si po i kaloni këto ditë në Konferencën e Rinisë?

Po e shijoj në maksimum. Është një përvojë, të cilën e pres gjithë vitin për ta përjetuar. Po mësoj shumë gjëra të reja. Po ndryshojmë mënyrën sesi e shohim internetin. Ai akuzohet si izolues i të rinjve, për mbylljen e tyre, por në fakt po mësojmë se si edhe të fitojmë prej tij dhe ta përdorim për qëllime të mira. Përmes tij, të gjithë mund të vijmë më afër e ta përdorim për qëllime fisnike. Ishte fat i madh që aktivisti i njohur dhe fituesi i Çmimit të Paqes në Australi, Jarrod McKenna, ndau me ne përvojën e medias sociale.

 

Entela Resuli

Más informaciónKronike

Italiani qëllon me thikë 3 shqiptarët, nuk kishin paguar qiranë e shtëpisë

sulm%20me%20thike%203.jpgItali- Një familje shqiptare, me banim në Itali, e cila nuk kishte paguar qiranë e shtëpisë prej 6 muajsh, është plagosur nga pronari i shtëpisë. Shtetasi talian, pronar i apartamentit, ka qëlluar ...


Gjyqi i Dajtit, avokati: Është marrë me dhunë dhe i kanë bërë injeksione

gjyqi%20dajtit%20injeksione.jpgNë seancën gjyqësore të radhës për Dritan Dajtin, avokati i këtij të fundit ka akuzuar prokurorinë se klienti i tij po merret me forcë nga qelia për t’u dërguar në sallën e gjyqit.

Sokol Koçiu në c...


Shtyhet sërish seanca ndaj Frrokut, mungoi dëshmitari kyç

arben-frroku-gjyqi%2030.jpgGjykata e Krimeve të Rënda ka shtyrë sërish seancën ndaj Arben Frrokut dhe shkak për këtë është bërë mungesa e dëshmitarit të mbrojtur nga drejtësia, Arben Ndoka. 

Si pasojë e mungesës së këtij të ...


Kapet në flagrancë pedofili shqiptar në shtrat me një 16-vjeçar (VIDEO)

polizia%20PEDOFILI%20SHQ.jpgItali- Policia italiane ka vënë në pranga një pedofil shqiptar, i cili është kapur në flagrancë teksa ishte në shtrat me një 16-vjeçar. Gjithçka u zbulua në mënyrë rastësore, teksa policia po kryen...


Ekonomi

Klos, zhvillohet biznesi i peshkimit, dhjetëra të punësuar

Captureklos.PNGKomuna e Klosit po investon fuqishëm vitet e fundit në zhvillimin e biznesit të peshkimit. Këtë e ka bërë të ditur menaxheri i bisnezit të këtij sektori Sami Shermadhi.

Sipas tij deri tani janë 99...


BB, projekt asistence për rikthimin e sigurisë së tregjeve në Shqipëri

world_bank_headquarters.jpg

Banka Botërore (BB) do të prezantojë një projekt asistence për të mbështetur Autoritetin Mbikqyrës Financiar (AMF) në reformimin e sigurisë së tregut në vend, kanë njoftuar burimet zyrtare ditën...


Rama në Lushnjë: Kontratat, produkt i një procesi historik për fshatin

21%20korrik%20rama%20kontrata%20e%20bujqesis%20lushnje.jpg

Kryeministri Edi Rama ka takuar sot fermerët në Lushnjë, ku shpërndau kontratat e rradhës për përfitimin nga skemat e mbështetjes financiare në bujqësi dhe blegtori.

Në fjalën e tij Rama tha se...


Nafta "fle" në brigjet shqiptare

alb%20shore.jpg

Eksplorimi i ri për energji në zonat e perëndimit të Greqisë, në buzët e detit Adriatik, përmban të gjithë potencialin për t’i transformuar kompanitë nga biznese të vogla gazi dhe nafte, në...


Sarandë, mbërrin anija "Sea-Cloud", sjell 64 turistë nga e gjithë bota

98964922.jpgSarandë - Anija turistike “Sea Cloud” është ankoruar sot në portin e Sarandës.

Mjeti lundrues, i llojit “Veliere”, me përmasa gjigante, solli në qytetin bregdetar 64 turistë, të cilët erdhën nga...