Na ndiqni
Opinion
Nga Arben Rrozhani Është bërë modë në vitet e fundit, që, kur flitet për thithjen e inve...
Nga Artan Gaçi Ishte qeveria e majtë e viteve 2000 që e kishte kontraktuar e që bashkë me b...
Trup & Shpirt
Harrilla Koçi Emocionet që përjetoi më shumë se 2 vjet më parë, në Kampionatin Botëror...

Zbardhet axhenda e vizitës së Kerrit në Shqipëri

Është zbardhur axhenda e Sekretarit amerikan të Shtetit, Xhon Kerri, dy ditë para vizitës së tij në Shqipëri. Kerri pritet të mbërrijë në vendin tonë rreth orës 9:00 të 14 shkurtit dhe do të pritet fillimisht nga Presidenti i Republikës, Bujar Nishani.Kreu i shtetit do t’i japë mirëseradhjen nga aeroporti “Nënë Tereza”, ku do të mbahet edhe një takim mes tyre. Po në mjediset e aeroportit, Kerri do të takohet me homologun shqiptar Ditmir Bushati, ku do të kenë mundësi të bëjnë fotot zyrtare të takimit.Më pas Sekretari amerikan i Shtetit do të takojë homologun e tij Ditmir Bushati, me të cilin do të bëjë fotot zyrtare të takimit. Axhenda e Kerrit do të vijojë me një takim në Kryem

Kryesore të tjera
Publikuar më 12.02.2016 10:34 / Suela Topi
Nga Suela Topi Projektligji për ngritjen e Byrosë Kombëtare të Hetimit është 100 për qind i dakordësuar me opozitën. Pohimi është bërë dje në seancë nga kryeministri Edi Rama, i cili ftoi disa herë me radhë demokratin Sali Berish
Minuta e fundit
Bien shitjet, "dorëzohet" edhe "The Indipendent".
“The indipendent” vetëm version online. Gazeta e famshme britanike nëpërmjet drejtuesve të saj  ka njoftuar mbylljen e versionit të shkruar shkruar të saj dhe përqendrimi i energjive dhe burimeve njerëzore në ofrimin e shërbimit ve... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:55
Ksavi kundër Pogbas: Barçës i duhet Dibala.
Ish-mesfushori i Barcelonës, Ksavi, thotë se Paul Pogba nuk do të ishte i duhuri për mesfushën e katalanasve. Ish-legjenda e “blaugranëve”  shprehet se me stilin e lojës që ka francezi nuk do të përshtatej në “Kamp Nou”. ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:50
Maqedoni, arrestohet kryebashkiaku i Pustecit.
  Mediat maqedonase bëjnë të ditur se me udhrër të prokurorisë speciale në Maqedoni është arrestuar kryetari i Bashkisë së Pustecit, Edmond Themelko, i akuzuar për manipulim të proceseve zgjedhore në Maqedoni Themelko nuk... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:42
Rama: Partneriteti me privatin, cilësi maksimale shërbimi në funksion të shëndetësisë falas .
Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, ka zhvilluar sot një vizitë në një prej laboratorëve që ndodhen në Tiranë, ku pa nga afër kushtet dhe procedurat e zhvillimit të analizave, si dhe u takua me st... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:39
Një serbe kandidon për presidente të Kosovës.
Lista Serbe do të dalë me një kandidate të sajën për Presidente të Republikës së Kosovës. Lajmi është bërë me dije nga deputeti i grupimit serb, Nenad Rashiç, për emisionin “Info-Box” të RTV “Dukagjini”. Sipas tij, ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:32
Kina përfshihet nga “ethet e arit”.
Importi i arit në Kinë është rritur me 700 për qind që nga viti 2010. Kina mbetet konsumatori më i madh në botë i metalit të çmuar, thuhet në një raport të publikuar së fundmi në Hong Kong. Në vitin 2015, Kina ka importuar të pak... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:17
Zbardhet axhenda e vizitës së Kerrit në Shqipëri.
Është zbardhur axhenda e Sekretarit amerikan të Shtetit, Xhon Kerri, dy ditë para vizitës së tij në Shqipëri. Kerri pritet të mbërrijë në vendin tonë rreth orës 9:00 të 14 shkurtit dhe do të pritet fillimisht nga Presidenti i R... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:15
3 muaj kohë Greqisë për zbutjen e fluksit të emigrantëve.
  Greqisë i është dhënë ka 3 muaj kohë të përforcojë kontrollet e kufijve të saj për të zbutur fluksin e emigrantëve që përdorin tokën helene si trampolinë për në vendet e tjera të Bashkimit Evropian. Këtë afat ka dh... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 14:06
Refugjati i fshehur në prapakolpin e makinës (FOTO).
Dy trafikantë marokenë janë arrestuar nga policia spanjolle, pasi gjatë kontrollit në mjetin e tyre “Renault Clio”, zbuluan një person të lidhur në pjesën e pasme të makinës. 29­-vjeçari nga Guinea ishte vendosur në prapakolp, li... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:57
Klosi: Shqipëria ka punë, por ka nevojë për profesionistë.
U mbajt sot Mbledhja e Këshillit Kombëtar të Punës, ku u bë edhe analiza për formalizmin e vendeve të punës, konsultimin i projektligjit për ndërmarrjet sociale dhe plani i veprimit të dokumentimit politik për integrimin social. Mb... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:47
Gjithçka është gati, Thaçi zgjidhet president në fundjavë.
Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, mund të zgjidhet president i Kosovës këtë fundjavë. Burime të gazetës “Zëri” bëjnë me dije se është duke u përgatitur gjithçka që të thirret seanca e jashtëzakonshme, në të cilën Hashi... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:45
12 të vdekur nga kafshimi i lakuriqit-vampir.
Dymbëdhjetë fëmijë të moshës 8 - 15 vjeç kanë vdekur në Peru që nga shtatori, për shkak të kafshimit nga lakuriqët, të cilët u kanë transmetuar virusin e tërbimit. Lajmin e bën të ditur britanikja “The Guradian”. Autoritetet... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:40
OSHEE: Bilanci i 2015-s është pozitiv, u arkëtuan 65,7 miliardë lekë.
Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike bën me dije se ka pasur rritje të ndjeshme të arkëtimeve dhe ulje të humbjeve për vitin 2015. Deklarata është bërë në një kohë që u përmbyll procesi i përpunimit të të dhëna... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:31
Hyn në fuqi moratoriumi i pyjeve.
Prej datës 11 Shkurt 2016 ka hyrë në fuqi moratoriumi i pyjeve për një periudhë 10-vjecare, botuar në Fletoren Zyrtare. Ministria e Mjedisit bën të ditur se, “sipas këtij moratoriumi nuk do të lejohet më shfrytëzimi i lëndës drusore,... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:29
Serbia do të kontrollojë me helikopterë e dronë kufirin me Kosovën.
Beogradi ka njoftuar se së shpejti do të fillojë kontrollimet ajrore me helikopterë e dronë përgjatë kufirit me Kosovën. Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë, gjenerali Lubisha Dikoviç, është takuar në Beograd ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:13
Berat, gjykata vendos 15 ditë burg për “agjentët” e SHISH-it.
Gjykata e Beratit ka vendosur 15 ditë “Arrest me burg” për dy personat që u shtirën si agjentë të Shërbimit Informativ Shtetëror. Alfred Kallmi e Antonio Toska u arrestuan dje nga uniformat blu pas denoncimit se po ndiqnin një civ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:09
Alibeaj: Asnjë informacion për tenderimin e uniformave të policisë .
Partia Demokratike ka akuzuar sot ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, për tenderin e uniformave të reja të policisë. Në një deklaratë për mediat, Enkelejd Alibejat, deklaroi se nuk gjendet askund i pasqyruar mendimi i specialistëve të... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 13:09
Bërtiti se do vriste ish-bashkëshorten, arrestohet shqiptari .
Policia italiane ka arrestuar një shtetas shqiptar, pasi u dëgjua teksa bërtiste se kishte ardhur për të vrarë ish-bashkëshorten e tij. Duke pasur parasysh precedentët e mëparshëm për të, për dhunë në familje, policia vendosi ta mbante... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:54
Pollo: Drejtori i RTSH-së s’mund të kapet nga kryeministri.
Kryetari i Komisionit të Medias, Genc Polllo, ka reaguar sa i takon nismës së PS-së për riformulimin e nenit për zgjedhjen e drejtorit të Radio Televizionit Publik Shqiptar. Pollo thotë se ligji nuk mund të kalojë pa u konsultuar me ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:46
Cana: Do bëjmë një Europian të madh.
Nga Olsi Avdiaj FC Nante nuk kishte shenuar nje gol me goditje te lira nga fillimi i sezonit. Te merkuren ne mbremje ne cerekfinalen e Kupes se Frances me Bordone, “Kanarinat” shenuan dy gola ne kater minuta. Ne krye te kesaj skuadre, nje njer... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:41
Është zbardhur axhenda e Sekretarit amerikan të Shtetit, Xhon Kerri, dy ditë para vizitës së tij në Shqipëri. Kerri pritet të mbërrijë në vendin tonë rreth orës 9:00 të 14 shkurtit dhe do të pritet fillimisht nga Presidenti i R
U mbajt sot Mbledhja e Këshillit Kombëtar të Punës, ku u bë edhe analiza për formalizmin e vendeve të punës, konsultimin i projektligjit për ndërmarrjet sociale dhe plani i veprimit të dokumentimit politik për integrimin social. Mb
Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, mund të zgjidhet president i Kosovës këtë fundjavë. Burime të gazetës “Zëri” bëjnë me dije se është duke u përgatitur gjithçka që të thirret seanca e jashtëzakonshme, në të cilën Hashi
Më 13 korrik të vitit të kaluar, dy policë i kishin vendosur një gjobë një personi që kishte parkuar makinën në vendin e ndaluar. Ngjarja ka ndodhur në qytetin e Prizrenit dhe të larguarit nga puna janë Nazmi Jahiri dhe Enver Sejfullahu.
Ministri i Punëve të Jashtme të Austrisë, Sebastian Kurz dhe Kkryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, prezantuan dje një plan bashkëpunimi ndërmjet dy vendeve. Ky plan parasheh vazhdimin e mbështetjes së Vjenës për Beogradin në rrug
Një debat mes gazetarit dhe kreut të partisë LSDM, Zoran Zaev, i ftuar në emision, degjeneroi në fyerje dhe në një fjalor aspak profesional. Kryeredaktori i televizionit “Sitel”, Dragan Pavloviç Latas, nuk ngurroi ta quajë bastard, kr
  “Ai është shumë i madh”. Ky është mbishkrimi që pronari apo pronarja e këtij qeni i kishin vendosur në qafë, teksa e kishin braktisur atë. Qeni u gjet nga punonjësit e agjencisë për mbrojtjen dhe kujdesin e kafshëve. Qe
Gjatë një edicioni lajmeve në BBC u shfaq në ekran fotografia e një grabitësi të rrezikshëm. Por, ajo që bie më shumë në sy është ngjashmëria që krimineli ka me prezantuesin, Jason Mohammed. Kanë qenë të shumtë ata që kanë sh
Thellë
Publikuar më 12.02.2016 10:34 / Suela Topi
Nga Suela Topi Projektligji për ngritjen e Byrosë Kombëtare të Hetimit është 100 për qind i dakordësuar me opozitën. Pohimi është bërë dje në seancë nga kryeministri Edi Rama, i cili ftoi disa herë me radhë demokratin Sali Berish
  • Drejtoria e ALUIZNI-t e Tiranës ka publikuar listën e re me emrat e qytetarëve që kanë gati lejen e legalizimit në njësinë 4. Më poshtë janë emrat e 40 familjarëve, të cilët kanë gati faturën që duhet të paguajnë. Pas likuidimit t
  • Nga Neritan Gjergo Ministria e Arsimit dhe Sportit ka nxjerrë udhëzimin për sistemin e Maturës Shtetërore 2016, i cili këtë vit vjen me një formulë të re për përzgjedhjen e fituesve , duke vendosur prag për notën mesatare të shkoll
  • Nga Nikoleta Kovaçi Të gjitha uniformat e mundshme të strukturave hetimore në vend, duket se janë bërë pjesë e personave të caktuar për akte kriminale. Secili prej tyre zgjedh mekanizmin se si do të operojë në treg e për pasojë gjen
Ekonomi
Publikuar më 12.02.2016 13:31 / Eno Shkëmbi
Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike bën me dije se ka pasur rritje të ndjeshme të arkëtimeve dhe ulje të humbjeve për vitin 2015. Deklarata është bërë në një kohë që u përmbyll procesi i përpunimit të të dhëna
Jetë
Publikuar më 08.02.2016 10:25 / Anxhela Devole
Nga Harilla Koçi Jeta e Agimit tashmë është e ndarë mes Vlorës dhe Tiranës (deri para pak vitesh mes Vlorës dhe Firences (Itali), ku kishte emigruar prej vitesh). Në këtë dyzim ndikon mendimi i tij për të tashmen dhe për të ardhmen.
Kulturë
Publikuar më 12.02.2016 12:07 / Valeria Dedaj
Nga Valeria Dedaj Poeti Preç Zogaj në librin e sapobotuar me poezi “Ushtrimet e melankolisë” zgjedh të lartësojë gjendjen e tij shpirtërore, duke u pastruar nga babëzia për pushtet dhe të mirat materiale. Ai përpiqet të gjejë qet
  • Ministria e Kulturës ka njoftuar se në vijim të kërkesës së fondacionit “Ibrahim Kodra” ceremonia në nderim të mjeshtrit, "Nder i Kombit" i cili do të prehet në Memorialin në Kodrat e Liqenit, shtyhet për një datë tjetër të mëvon
  • Ai ka qenë kryeredaktor i gazetës së madhe “Zëri i Popullit” në mesin e viteve 1980. Në drejtimin e tij  kjo gazetë u kthye në tribunë intelektualësh të njohur si Kadare, Agolli etj. Gazetari Arshin Xhezo është i pari që shk
  • Grafistja e parë femër në Shqipëri është Lumturije Dhrami. Për herë të parë në Galerinë Kombëtare të Arteve është çelur një ekspozitë retrospektivë, e një periudhe 30-vjeçare (1956-’86), prej saj. E kuruar nga Ylli Drishti pë
Sociale
Publikuar më 12.02.2016 13:29 / Elidona Syla
Prej datës 11 Shkurt 2016 ka hyrë në fuqi moratoriumi i pyjeve për një periudhë 10-vjecare, botuar në Fletoren Zyrtare. Ministria e Mjedisit bën të ditur se, “sipas këtij moratoriumi nuk do të lejohet më shfrytëzimi i lëndës drusore,
  • Foto ilustruese Sipas specialistëve të Drejtorive të Rajoneve, situata e qarkullimit në akset kombëtare është normale. Mësohet se gjatë pasdites së djeshme dhe natës ka pasur reshje dëbore në Pukë, Peshkopi, Bulqizë dhe në qarkun e K
Extra
Publikuar më 11.02.2016 18:05 / Eva Hoxha
Brejtësit e fushës që jetojnë në rajonin e Çernobilit dhe që janë të ekspozuar ndaj rrezatimit, po pësojnë një lloj katarakti në sytë e tyre. Sipas shkencëtarëve nga Universiteti i Jyvaskyla në Finlandë, brejtësit e gjinisë fem
Sport
Publikuar më 12.02.2016 14:50 / Eno Shkëmbi
Ish-mesfushori i Barcelonës, Ksavi, thotë se Paul Pogba nuk do të ishte i duhuri për mesfushën e katalanasve. Ish-legjenda e “blaugranëve”  shprehet se me stilin e lojës që ka francezi nuk do të përshtatej në “Kamp Nou”.